بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
23942046قال لا تخافا إنني معكما أسمع وأرى
(Perëndia) tha: “Mos u frikësoni! Unë me të vërtetë, jam me ju, dëgjoj dhe shoh”.
23952047فأتياه فقولا إنا رسولا ربك فأرسل معنا بني إسرائيل ولا تعذبهم قد جئناك بآية من ربك والسلام على من اتبع الهدى
Shkoni tek ai dhe i thoni: “Na dy jemi të dërguarit e Zotit tënd, lëshoji bijtë e Israelit që të vijnë me ne dhe mos i mundo ata! Na, të kemi sjellë ty argument nga Zoti yt. Qoftë i shpëtuar ai që ndjek rrugën e drejtë!
23962048إنا قد أوحي إلينا أن العذاب على من كذب وتولى
Me të vërtetë, neve na është shpallur, se dënimi do ta godasë atë që e konsideron për gënjeshtër (shpalljen) dhe shmanget”.
23972049قال فمن ربكما يا موسى
(Faraoni) tha: “E, kush është Zoti juaj, o Musa?”
23982050قال ربنا الذي أعطى كل شيء خلقه ثم هدى
(Musai) tha: “Zoti ynë është ai që çdo gjëje i ka dhënë formën e vet e pastaj i ka udhëzuar (në përdorimin e tyre).
23992051قال فما بال القرون الأولى
(Faraoni) tha: “Si është gjendja e popujve të mëparshëm?”
24002052قال علمها عند ربي في كتاب لا يضل ربي ولا ينسى
(Musai) tha: “Dijenia lidhur me ta gjendet te Zoti im, në Libër. Zoti im nuk gabon dhe nuk harron!
24012053الذي جعل لكم الأرض مهدا وسلك لكم فيها سبلا وأنزل من السماء ماء فأخرجنا به أزواجا من نبات شتى
(Perëndia), i cili për ju Tokën e ka bërë shtrat, u ka lehtësuar juve rrugët nëpër të, u ka lëshuar ujë (shi) nga qielli e që Ne – me të, kemi nxjerrë shumë lloj bimësh të ndryshme.
24022054كلوا وارعوا أنعامكم إن في ذلك لآيات لأولي النهى
Hani dhe kullotni bagëtinë tuaj! Këto, me të vërtetë, janë argumente për ata që janë mentarë.
24032055منها خلقناكم وفيها نعيدكم ومنها نخرجكم تارة أخرى
Na ju kemi krijuar juve prej saj (tokës), dhe në të do t’ju kthejmë, dhe nga ajo do t’ju nxjerrim juve herën tjetër.


0 ... 229.3 230.3 231.3 232.3 233.3 234.3 235.3 236.3 237.3 238.3 240.3 241.3 242.3 243.3 244.3 245.3 246.3 247.3 248.3 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

149728461666468833333771143628433125139