بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
22631913وحنانا من لدنا وزكاة وكان تقيا
dhe butësi prej Nesh dhe pastërti, dhe ishte besimtar,
22641914وبرا بوالديه ولم يكن جبارا عصيا
dhe ishte bamirës ndaj prindërve të vet, e nuk ishte i ashpër dhe i padëgjueshëm.
22651915وسلام عليه يوم ولد ويوم يموت ويوم يبعث حيا
Dhe, i qoftë selam (shpëtim) atij, në ditën që ka lindur, dhe në ditën që ka vdekur dhe në ditën që do të ringjallet.
22661916واذكر في الكتاب مريم إذ انتبذت من أهلها مكانا شرقيا
Dhe përmende (o Muhammed) në Libër (Kur’an), Merjemin (historinë e saj): “kur u tërhoq nga familja në një vend, në lindje,
22671917فاتخذت من دونهم حجابا فأرسلنا إليها روحنا فتمثل لها بشرا سويا
dhe mori një perde që të skajohet nga ata; Na dërguam tek ajo engjëllin – Xhebrailin dhe ai iu paraqit asaj në formën e mashkullit të zhvilluar mirë.
22681918قالت إني أعوذ بالرحمن منك إن كنت تقيا
Ajo i tha: “Unë kërkoj që të më mbrojë Mëshiruesi im – prej teje, nëse i druan Perëndisë.
22691919قال إنما أنا رسول ربك لأهب لك غلاما زكيا
Ai tha: “Unë jam vetëm i dërguari i Zotit tënd, që të dhurojë ty një djalë të pastër”.
22701920قالت أنى يكون لي غلام ولم يمسسني بشر ولم أك بغيا
(Merjemi) tha: “Si mund të kam unë djalë, kur asnjë mashkull nuk më ka prekur, e unë nuk jam e korruptuar!”
22711921قال كذلك قال ربك هو علي هين ولنجعله آية للناس ورحمة منا وكان أمرا مقضيا
Tha (Xhebraili): “Kjo është kështu!” – ka thënë Zoti yt: “Kjo për Mua është lehtë (të krijojë njeriun pa babë). Dhe, ta bëjmë Na atë argument për njerëzit dhe mëshirë nga Ne. Dhe, kjo është punë e kryer”.
22721922فحملته فانتبذت به مكانا قصيا
Dhe, mbeti shtatzënë, e u tërhoq me të (barrë) në një vend të largët.


0 ... 216.2 217.2 218.2 219.2 220.2 221.2 222.2 223.2 224.2 225.2 227.2 228.2 229.2 230.2 231.2 232.2 233.2 234.2 235.2 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

3919381372049955458589321174960452644