بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
60098916وأما إذا ما ابتلاه فقدر عليه رزقه فيقول ربي أهانن
Por, kur për ta sprovuar ia pakëson furnizimin (e varfëron), ai thotë: “Zoti im më ka nënçmuar!”
60108917كلا بل لا تكرمون اليتيم
Jo, nuk është ashtu! Por (punoni edhe më zi) ju nuk përfillnit bonjakun,
60118918ولا تحاضون على طعام المسكين
Nuk cytni njëri-tjetrin për ta ushqyer të varfërin,
60128919وتأكلون التراث أكلا لما
Dhe ju e hani me të madhe trashëgimin (padrejtë).
60138920وتحبون المال حبا جما
Dhe pasurinë e doni së tepërmi.
60148921كلا إذا دكت الأرض دكا دكا
Jo, mosni ashtu! Kur të dridhet toka njëpasnjëshëm!
60158922وجاء ربك والملك صفا صفا
Dhe kur të vijë Zoti yt dhe engjëjt qëndrojnë rradhë-rradhë!
60168923وجيء يومئذ بجهنم يومئذ يتذكر الإنسان وأنى له الذكرى
Dhe atë ditë sillet Xhehennemi, ditën kur përkujtohet njeriu, e ç’dobi i bën atij përkujtimi?
60178924يقول يا ليتني قدمت لحياتي
Thotë: “O, i gjori unë, sikur të isha i parapërgatitur për jetën time!”
60188925فيومئذ لا يعذب عذابه أحد
Pra, ditën kur nuk dënon si Ai askush.


0 ... 590.8 591.8 592.8 593.8 594.8 595.8 596.8 597.8 598.8 599.8 601.8 602.8 603.8 604.8 605.8 606.8 607.8 608.8 609.8 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

59713633490036846241021376948933349725