بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
56047613متكئين فيها على الأرائك لا يرون فيها شمسا ولا زمهريرا
Aty janë të mbështetur në koltukë dh aty nk shohin as diell (vapë) e as të ftohtë.
56057614ودانية عليهم ظلالها وذللت قطوفها تذليلا
Hijet e tyre (të pemëve) janë afër mbi ta dhe kalaveshët e pemëve janë të qaur shumë afër.
56067615ويطاف عليهم بآنية من فضة وأكواب كانت قواريرا
Dhe atyre u bëhet shërbim me enë dhe me gota të tejdukshme.
56077616قوارير من فضة قدروها تقديرا
Të tejdukshme nga argjenti që ata (shërbëtorët) i përcaktuan të jenë sa duhet (të mëdha o të vogla).
56087617ويسقون فيها كأسا كان مزاجها زنجبيلا
Dhe u jepet të pijnë aty gota të verës të përzier zenxhebilë (bimë aromatike).
56097618عينا فيها تسمى سلسبيلا
(nga) burimi aty që queht selsebil (i lehtë në të pimë).
56107619ويطوف عليهم ولدان مخلدون إذا رأيتهم حسبتهم لؤلؤا منثورا
Dhe atyre u sillen për shërbim djelmosha që përherë janë të tillë sa që kur t’i kundrosh të duken si margairtarë të dërdhur.
56117620وإذا رأيت ثم رأيت نعيما وملكا كبيرا
Dhe kur të shikosh sty, sheh begati të mëdha e zotërim (pronë, pauri) të madh.
56127621عاليهم ثياب سندس خضر وإستبرق وحلوا أساور من فضة وسقاهم ربهم شرابا طهورا
Kanë të veshura petka mëndafshi të hollë e të gjelbër (atllas) dhe të mëndafshit të trashë (brokat); janë të stoliur me bylyzykë të argjentë dhe Zoti i tyre ujep të pijnë pije të pastër.
56137622إن هذا كان لكم جزاء وكان سعيكم مشكورا
Ky është shpërblimi juaji, sepse angazhimi juaji ka qenë i pranishëm.


0 ... 550.3 551.3 552.3 553.3 554.3 555.3 556.3 557.3 558.3 559.3 561.3 562.3 563.3 564.3 565.3 566.3 567.3 568.3 569.3 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

6000264225366033477920635140387432765947