بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
5477732قم الليل إلا قليلا
Zgjoju (lutju) Perëndisë natën, pos të paktën; -
5478733نصفه أو انقص منه قليلا
gjysmën e saj ose edhe më pak nga ajo,
5479734أو زد عليه ورتل القرآن ترتيلا
ose diçka më shumë se ajo, dhe lexo Kur’anin me kujdes dhe qartë,
5480735إنا سنلقي عليك قولا ثقيلا
Ne, me të vërtetë, do të dërgojmë ty fjalë të rënda –
5481736إن ناشئة الليل هي أشد وطئا وأقوم قيلا
sepse, zgjuarja natën, me të vërtetë, vepron më fuqishëm dhe shprehjet (mësimet) janë më të kthjellta,
5482737إن لك في النهار سبحا طويلا
meqë ti, me të vërtetë, ditën je shumë i angazhuar.
5483738واذكر اسم ربك وتبتل إليه تبتيلا
Dhe përmende emrin e Zotit tënd dhe përkushtoju krejtësisht Atij.
5484739رب المشرق والمغرب لا إله إلا هو فاتخذه وكيلا
Ai ësht Zot i lindjes dhe i perëndimit, s’ka zot tjetër përveç Tij, dhe Atë merre për mbrojtës!
54857310واصبر على ما يقولون واهجرهم هجرا جميلا
Dhe, duroji llomotitjet e atyre dhe largohu nga ata në mënyrë të bukur,
54867311وذرني والمكذبين أولي النعمة ومهلهم قليلا
e lermëni Mua (t’i qeroj hesapet) me ata që të konsiderojnë (ty) për gënjeshtar, të cilët jetojnë në luks dhe jepju pak afat atyre:


0 ... 537.6 538.6 539.6 540.6 541.6 542.6 543.6 544.6 545.6 546.6 548.6 549.6 550.6 551.6 552.6 553.6 554.6 555.6 556.6 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

12815721254839788951005397822971660470