بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
54577210وأنا لا ندري أشر أريد بمن في الأرض أم أراد بهم ربهم رشدا
dhe ne nuk dimë, se e keqja i qëllimohet atyre që janë në Tokë, apo Zoti i tyre don t’i udhëzojë në rrugë të mirë,
54587211وأنا منا الصالحون ومنا دون ذلك كنا طرائق قددا
e midis nesh ka të mirë dhe ka që nuk janë të mirë, ka prej nesh kategori të ndryshme, (grupe të përçara);
54597212وأنا ظننا أن لن نعجز الله في الأرض ولن نعجزه هربا
dhe ne e kemi ditur se nuk do të mund t’i shpëtojmë Perëndisë në Tokë dhe nuk mund ta lodhim Atë duke ikur (në qiell);
54607213وأنا لما سمعنا الهدى آمنا به فمن يؤمن بربه فلا يخاف بخسا ولا رهقا
dhe ne, posa dëgjuam udhëzimin (Kur’anin), besuam në të; e kush beson në Zotin e vet, nuk ka përse të druajë nga dëmi as nga zullumi (tërbimi);
54617214وأنا منا المسلمون ومنا القاسطون فمن أسلم فأولئك تحروا رشدا
dhe ka prej nesh muslimanë, e ka prej nesh edhe mëkatarë, e kush e ka përqafuar islamizmin, e ka zgjedhur rrugën e drejtë,
54627215وأما القاسطون فكانوا لجهنم حطبا
kurse, jobesimtarët, do të jenë lëndë djegëse të skëterrës”.
54637216وأن لو استقاموا على الطريقة لأسقيناهم ماء غدقا
Sikur të qëndronin në rrugën e vërtetë, Ne do t’i furnizonim me ujë të bollshëm,
54647217لنفتنهم فيه ومن يعرض عن ذكر ربه يسلكه عذابا صعدا
për t’i vënë me këtë në sprovë ata; e kushdo që largohet nga të përkujtuarit Zotin e tij, Zoti atë ia nënshtron dënimit të ashpër.
54657218وأن المساجد لله فلا تدعوا مع الله أحدا
Xhamiat i janë kushtuar Perëndisë, dhe mos iu lutni askujt, përveç Perëndisë!
54667219وأنه لما قام عبد الله يدعوه كادوا يكونون عليه لبدا
E, kur adhuruesi i Perëndisë (Muhammedi), u ngrit t’i lutet Atij, ata (xhindët) u tubuan rreth tij si të ishin shtëllungë leshi.


0 ... 535.6 536.6 537.6 538.6 539.6 540.6 541.6 542.6 543.6 544.6 546.6 547.6 548.6 549.6 550.6 551.6 552.6 553.6 554.6 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

390117262363536839514631152622141823312