بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
54197044خاشعة أبصارهم ترهقهم ذلة ذلك اليوم الذي كانوا يوعدون
Me shikimet e tyre të përulura i ka kapluar poshtërimi. Ajo është dita që ka qenë premtuar.
5420711بسم الله الرحمن الرحيم إنا أرسلنا نوحا إلى قومه أن أنذر قومك من قبل أن يأتيهم عذاب أليم
Ne e dërguam Nuhun e populli i vet (dhe i thamë): “Tërhiqja vërejtjen popullit tënd para se ata t’i godasë dënimi i rëndë!”
5421712قال يا قوم إني لكم نذير مبين
Ai tha: “O populli im, unë jam i dëruar te ju, jam i qartë.
5422713أن اعبدوا الله واتقوه وأطيعون
Adhuronie All-llahun, kini frikë prej Tij dhe mua më dëgjoni.
5423714يغفر لكم من ذنوبكم ويؤخركم إلى أجل مسمى إن أجل الله إذا جاء لا يؤخر لو كنتم تعلمون
Ai u falë juve nga mëkatet tuaja dhe ua vazhdon jetën deri në një afat të caktuar (pa u dënuar), e kur të vijë afati i caktuar prej All-llahut, ai nuk shtyhet për më vonë, nëse jeni që e dini”.
5424715قال رب إني دعوت قومي ليلا ونهارا
Ai tha: “O Zoti im, unë e thirra popullin tim natën e ditën.
5425716فلم يزدهم دعائي إلا فرارا
Por thirrja ime vetëm ua shtoi ikjen.
5426717وإني كلما دعوتهم لتغفر لهم جعلوا أصابعهم في آذانهم واستغشوا ثيابهم وأصروا واستكبروا استكبارا
Dhe sa herë që unë i thirritja ata për t’u falur Ti mëkatet, ata i vënin gishtat e tyre në veshë dhe e mbulonin kokat me teshat e tyre dhe vazhdonin në atë të tyren me një mendjemadhësi të fortë.
5427718ثم إني دعوتهم جهارا
Pastaj, unë i kam thirrur ata haptazi.
5428719ثم إني أعلنت لهم وأسررت لهم إسرارا
Pastaj unë thirrjen ua drejtoja atyre haptazi, e shumë herë edhe fshehurazi”.


0 ... 531.8 532.8 533.8 534.8 535.8 536.8 537.8 538.8 539.8 540.8 542.8 543.8 544.8 545.8 546.8 547.8 548.8 549.8 550.8 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

20931868211829585380214599337232954441