بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
5377702للكافرين ليس له دافع
ndaj jobesimtarëve, - për të cilin dënim s’ka pengues,
5378703من الله ذي المعارج
(ai dënim është) prej Perëndisë, Zotit të shkallëve të larta (të mirësisë),
5379704تعرج الملائكة والروح إليه في يوم كان مقداره خمسين ألف سنة
ngjiten (hipin) tek Ai engjëjt dhe Shpirti (Xhebraili) në një ditë që zgjatë sa pesëdhjetë mijë vjet (sipas llogarisë së kohës sonë në Tokë),
5380705فاصبر صبرا جميلا
andaj, bëhu i durueshëm, me durim të bukur.
5381706إنهم يرونه بعيدا
Ata, me të vërtetë, (dënimin) e mendojnë të largët (të pamundshëm),
5382707ونراه قريبا
kurse Ne, e dimë të afërt,
5383708يوم تكون السماء كالمهل
atë Ditë kur qielli do të bëhet si llom i vajit,
5384709وتكون الجبال كالعهن
e malet do të bëhen si lesh (i shprishur) llojlloj ngjyrash;
53857010ولا يسأل حميم حميما
kur i afërmi nuk pyet asgjë për të afërmin,
53867011يبصرونهم يود المجرم لو يفتدي من عذاب يومئذ ببنيه
e, njëri-tjetrin do ta shohin. Atëherë, fajtori, dëshiron të paguajë dënimin e asaj Dite me djemtë e vet,


0 ... 527.6 528.6 529.6 530.6 531.6 532.6 533.6 534.6 535.6 536.6 538.6 539.6 540.6 541.6 542.6 543.6 544.6 545.6 546.6 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

51791144911536727357404740506339361618