بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
40253855هذا وإن للطاغين لشر مآب
Kjo është kështu (për besimtarët). E, për njerëzit e tërbuar (në të keqe), me të vërtetë, ka kthim të keq (në botën tjetër):
40263856جهنم يصلونها فبئس المهاد
ferri, në të cilin ata do të digjen. E, sa shtrat i shëmtuar që është ai!
40273857هذا فليذوقوه حميم وغساق
Kjo është kështu (për mohuesit)! E, le ta shijojnë ata këtë ujë të vëluar dhe të qelbët
40283858وآخر من شكله أزواج
dhe të tjera mundime të llojllojshme, të ngjashme me to.
40293859هذا فوج مقتحم معكم لا مرحبا بهم إنهم صالو النار
(Atyre u thuhet): “Ky është grumbullim i dendur me ju (në ferr) e (u thuhet): Nuk ka çlirm për ta! Ata, me të vërtetë, do të digjen në zjarr!”
40303860قالوا بل أنتم لا مرحبا بكم أنتم قدمتموه لنا فبئس القرار
(Populli i thjeshtë) iu përgjigjet (udhëheqësve të vet): “Jo, por ju mos paçit çlirim as qetësi, ju na keni sjellë në këtë gjendje, e sa strehim i keq është ky!”
40313861قالوا ربنا من قدم لنا هذا فزده عذابا ضعفا في النار
(Njerëzit e thjeshtë) thanë: “O Zoti ynë! Kush na përgatiti këtë neve, dyfishoju atyre dënimin në ferr!”
40323862وقالوا ما لنا لا نرى رجالا كنا نعدهم من الأشرار
(Populli i Mekkes) thanë: “Pse nuk po i shohim njerëzit që i konsideronin të këqinj,
40333863أتخذناهم سخريا أم زاغت عنهم الأبصار
a mos i kemi përqeshur ne at, a apo na kanë humbur sysh?”
40343864إن ذلك لحق تخاصم أهل النار
Kjo është, me të vërtetë, grindja e banorëve të ferrit.


0 ... 392.4 393.4 394.4 395.4 396.4 397.4 398.4 399.4 400.4 401.4 403.4 404.4 405.4 406.4 407.4 408.4 409.4 410.4 411.4 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

541850842566537145902673390387348505715