بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
40053835قال رب اغفر لي وهب لي ملكا لا ينبغي لأحد من بعدي إنك أنت الوهاب
dhe tha: “O Zoti im, të më falësh dhe më dhuro një pushtet çfarë nuk do ta ketë askush pas meje! Me të vërtetë, Ti je dhurues i madh!”
40063836فسخرنا له الريح تجري بأمره رخاء حيث أصاب
Pastaj, Ne ia nënshtruam erën e butë, e cila frynë me urdhërin e tij, andej kah don ai –
40073837والشياطين كل بناء وغواص
dhe djajtë, të gjithë ndërtuesit dhe zhytësit në ujë,
40083838وآخرين مقرنين في الأصفاد
dhe të lidhur në pranga.
40093839هذا عطاؤنا فامنن أو أمسك بغير حساب
Kjo është dhurata Jonë, prandaj ti dhuroja (o Sulejman) kujt të duash ose mos ua jep; pa kurrfarë llogarie për këtë!”
40103840وإن له عندنا لزلفى وحسن مآب
Me të vërtetë, ai te Na ka një pozitë të veçantë dhe një kthim të mirë (në jetën tjetër).
40113841واذكر عبدنا أيوب إذ نادى ربه أني مسني الشيطان بنصب وعذاب
Kujtoje robin Tonë Ejjubin, kur iu lut Zotit të vet: “Me të vërtetë, më preku djalli me mundim dhe vuajtje!”
40123842اركض برجلك هذا مغتسل بارد وشراب
(Atij i tha): “Bjeri me këmbën tënde (Tokës)! Ja, ky është një burim i ujit të ftohtë për larje dhe pirje!”
40133843ووهبنا له أهله ومثلهم معهم رحمة منا وذكرى لأولي الألباب
Dhe Ne ia kemi dhuruar atij familjen dhe po aq një numër tjetër anëtarësh (të familjes) – mëshirë prej Nesh dhe këshillim për njerëzit e mënçur,
40143844وخذ بيدك ضغثا فاضرب به ولا تحنث إنا وجدناه صابرا نعم العبد إنه أواب
dhe merr me dorën tënde një tubë thuprash e rreh me to dhe mos e shkel betimin tënd!” Ne, e kemi ditur atë të durueshëm, (ai) është rob i mrekullueshëm. Ai, me të vërtetë, i është drejtuar (shumë) Zotit!


0 ... 390.4 391.4 392.4 393.4 394.4 395.4 396.4 397.4 398.4 399.4 401.4 402.4 403.4 404.4 405.4 406.4 407.4 408.4 409.4 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

2087580351434901198642775427340016272282