بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
32092750ومكروا مكرا ومكرنا مكرا وهم لا يشعرون
Ata përgaditën një kurth e Ne ua shpërblyer kruhtin duke mos e hetuar ata.
32102751فانظر كيف كان عاقبة مكرهم أنا دمرناهم وقومهم أجمعين
Pra, vështro se çfarë ishte përfundimi i dredhisë së tyre. Në të vërtetë, Ne zhdukëm të gjithë ata dhe popullin e tyre.
32112752فتلك بيوتهم خاوية بما ظلموا إن في ذلك لآية لقوم يعلمون
e këto janë shtëpitë e tyre të mbetura shkret për shkak të mizorisë së tyre. E ne nuk ka dyshim se në këtë (rrënim) për një popull që kupton ka argument.
32122753وأنجينا الذين آمنوا وكانوا يتقون
Ne i shpëtuam ata që besuan dhe që ishin të mëtur (duke iu shmangur mëkatit).
32132754ولوطا إذ قال لقومه أتأتون الفاحشة وأنتم تبصرون
(Përkujto) Lutin kur ai popullit të vet i tha: “A bëni atë punë të shëmtuar që edhe vetë ju e kuptoni (se është e keqe)?”
32142755أئنكم لتأتون الرجال شهوة من دون النساء بل أنتم قوم تجهلون
A vërtet, ju nga epshi kontaktoni me meshkujt, e braktisni gratë tuaja? Ju jeni popull injorantë (xhahil)
32152756فما كان جواب قومه إلا أن قالوا أخرجوا آل لوط من قريتكم إنهم أناس يتطهرون
Përgjegje e popullit të tij nuk qe tjetër vetëm se të thonë: “Përzënie familjen e Lutit nga vendi juaj, sepse ata jamë njerëz që ruajnë pastërtinë?”
32162757فأنجيناه وأهله إلا امرأته قدرناها من الغابرين
E Ne e shpëtuam atë dhe familjen e tij, përveç gruas së tij, së cilës oa caktuam të mbetet me të dënuarit.
32172758وأمطرنا عليهم مطرا فساء مطر المنذرين
E kundër atyre lëshuam një shi (me gurë); i shëmtuar ishte ai shi për ata të cilëve iu kishte tërhequr vërejtja.
32182759قل الحمد لله وسلام على عباده الذين اصطفى آلله خير أما يشركون
Thuaj (o i dërguar): “Falënderimi i qoftë All-llahut, e shpëtimi qoftë ndaj robërve të Tij që Ai i zgjodhi (pejgamberët)! A më i mrë (për të besuar) është All-llahu, apo ata që ia bëjnë shok?”


0 ... 310.8 311.8 312.8 313.8 314.8 315.8 316.8 317.8 318.8 319.8 321.8 322.8 323.8 324.8 325.8 326.8 327.8 328.8 329.8 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

5788128629914638164160633502476150852999