بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
29292574والذين يقولون ربنا هب لنا من أزواجنا وذرياتنا قرة أعين واجعلنا للمتقين إماما
Edhe ata që thonë: “Zoti ynë, na bën që të jemi të gëzuar me (punën) e grave tona dhe pasardhsve tanë, neve na bën shembull për të devotshmit”.
29302575أولئك يجزون الغرفة بما صبروا ويلقون فيها تحية وسلاما
Për shkak se duruan, të tillët shpërblehen me një shkallë të lartë (Xhennet) dhe aty priten me përshëndetje të selamit.
29312576خالدين فيها حسنت مستقرا ومقاما
Aty janë përgjithmonë, e sa vendqëndrim dhe vendbanim i mirë është ai.
29322577قل ما يعبأ بكم ربي لولا دعاؤكم فقد كذبتم فسوف يكون لزاما
Thuaj: “zoti im as nuk do të kujdesej për ju, sikur të mos ishte lutja juaj (kur gjendeni në vështirësi, ose sikur të mos ishit të thirur të besoni), e ju përgënjeshtruat, andaj dënnimi do t’ju jetë i pandërprerë”.
2933261بسم الله الرحمن الرحيم طسم
Ta, Sinë, Mimë.
2934262تلك آيات الكتاب المبين
Këto janë ajete të librit të (të Kur’anit) qartë!
2935263لعلك باخع نفسك ألا يكونوا مؤمنين
A mos do të mbysësh ti veten (Muhammed) pse ata nuk bëhen besimtarë?!
2936264إن نشأ ننزل عليهم من السماء آية فظلت أعناقهم لها خاضعين
Silur të duam Ne, do të zbritnim një argument (mrekulli) nga qielli mbi ta, e që qafat e tyre do t’i rrinin përulur atij.
2937265وما يأتيهم من ذكر من الرحمن محدث إلا كانوا عنه معرضين
Atyre nuk u vjen asnjë këshillë e re nga Mëshiruesi, e që ata mos t’ia kthejnë shpinën.
2938266فقد كذبوا فسيأتيهم أنباء ما كانوا به يستهزئون
Vërtet, ata përgënjeshtruan, por atyre do t’u vijë kobi i asaj me të cilën talleshin.


0 ... 282.8 283.8 284.8 285.8 286.8 287.8 288.8 289.8 290.8 291.8 293.8 294.8 295.8 296.8 297.8 298.8 299.8 300.8 301.8 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

3448598461634328321767677280654345532