بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
28792524أصحاب الجنة يومئذ خير مستقرا وأحسن مقيلا
Atë ditë banuesit e Xhennetit do të kenë vend shumë të mirë dhe pushimore shumë të këndshme.
28802525ويوم تشقق السماء بالغمام ونزل الملائكة تنزيلا
Dhe (përkujto) ditën kur do të çahet qielli me anën e një reje e lëshohen engjëjt në një mënyrë madhështore.
28812526الملك يومئذ الحق للرحمن وكان يوما على الكافرين عسيرا
Atë ditë sundimi i vërtetë është i të Gjithëmëshirëshmit, e ajo ditë për jobesimtarët do të jetë ditë e vështirë.
28822527ويوم يعض الظالم على يديه يقول يا ليتني اتخذت مع الرسول سبيلا
Atë ditë zullumqari do t’i kafshojë duart eveta dhe do të thotë: “I mjeri unë, ta kisha marrë rrugën e Pejgamberit!”
28832528يا ويلتى ليتني لم أتخذ فلانا خليلا
O shkatërrimi im, ah të mos e kisha bërë filanin mik!
28842529لقد أضلني عن الذكر بعد إذ جاءني وكان الشيطان للإنسان خذولا
Në të vërteë, pasi e gjeta rrugën e drejë, ai më largoi mua prej asaj, e djalli është ai që njeriun e humb dhe e lë të vetmuar.
28852530وقال الرسول يا رب إن قومي اتخذوا هذا القرآن مهجورا
E i dërguari tha: “O Zot imi, vërtet, populli im e konsideroi këtë Kur’an si (diç) të hedhur!”
28862531وكذلك جعلنا لكل نبي عدوا من المجرمين وكفى بربك هاديا ونصيرا
Shi kështu, Ne secilit pejgamber ia bëmë ndonjë armik prej jobesimtarëve, por mjfton që Zoti të jetë udhërrëfyes ndihmës yti.
28872532وقال الذين كفروا لولا نزل عليه القرآن جملة واحدة كذلك لنثبت به فؤادك ورتلناه ترتيلا
E ata që nuk besuan thanë: “Përse të mos i ketë zbritur atij (Muhammedit) Kur’ani përnjëherë?” Ashtu (e zbritëm pjesë-pjesë) që me të të forcojmë zemrën tënde dhe Ne e sollëm atë ajet pas ajetit (dalëngadalë).
28882533ولا يأتونك بمثل إلا جئناك بالحق وأحسن تفسيرا
Dhe ata nuk të sjellin ndonjë shembull ty, e që Ne të mos ta tregojmë të vërtetën, duke të ofruar shpjegim të qartë e të plotë.


0 ... 277.8 278.8 279.8 280.8 281.8 282.8 283.8 284.8 285.8 286.8 288.8 289.8 290.8 291.8 292.8 293.8 294.8 295.8 296.8 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

568450022898609236291535352050313859569