بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
18131511وما يأتيهم من رسول إلا كانوا به يستهزئون
dhe asnjë pejgamber nuk ka ardhur e që ata të mos talleshin me të.
18141512كذلك نسلكه في قلوب المجرمين
Ja, kështu Na, fusim (talljen) në zemrat e mëkatarëve,
18151513لا يؤمنون به وقد خلت سنة الأولين
ata nuk e besojnë atë (profetin Muhammed), e madje, ka kaluar ligji (mbi dënimin) e popujve të kaluar (për tallje me pejgamberët).
18161514ولو فتحنا عليهم بابا من السماء فظلوا فيه يعرجون
Sikur Ne ta hapnim një derë të qiellit dhe ata të ngjiteshin nëpër të,
18171515لقالوا إنما سكرت أبصارنا بل نحن قوم مسحورون
do të thonin (ata): “Sytë na kanë qenë të mjegulluar, na jemi popull i magjepsur!”
18181516ولقد جعلنا في السماء بروجا وزيناها للناظرين
Na kemi krijuar hyllësi në qiej dhe i kemi zbukuruar ato për shikuesin,
18191517وحفظناها من كل شيطان رجيم
dhe i kemi ruajtur nga çdo djall i mallkuar;
18201518إلا من استرق السمع فأتبعه شهاب مبين
përpos atij që vjedh të dëgjuarën, e arrinë atë një flakë e dukshme.
18211519والأرض مددناها وألقينا فيها رواسي وأنبتنا فيها من كل شيء موزون
Dhe Tokën e kemi shtrirë dhe nëpër të kemi shpërndarë male të forta, dhe kemi bërë që në të, të zhvillohet çdo gjë në masa proporcionale,
18221520وجعلنا لكم فيها معايش ومن لستم له برازقين
dhe kemi bërë për ju në të (Tokë) sendet që u japin gjallëri dhe për ata që nuk i mbani (furnizoni) ju.


0 ... 171.2 172.2 173.2 174.2 175.2 176.2 177.2 178.2 179.2 180.2 182.2 183.2 184.2 185.2 186.2 187.2 188.2 189.2 190.2 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

235411292593600340653316399810621912931