بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
55267431وما جعلنا أصحاب النار إلا ملائكة وما جعلنا عدتهم إلا فتنة للذين كفروا ليستيقن الذين أوتوا الكتاب ويزداد الذين آمنوا إيمانا ولا يرتاب الذين أوتوا الكتاب والمؤمنون وليقول الذين في قلوبهم مرض والكافرون ماذا أراد الله بهذا مثلا كذلك يضل الله من يشاء ويهدي من يشاء وما يعلم جنود ربك إلا هو وما هي إلا ذكرى للبشر
Dhe nuk kemi bërë rojtar të zjarrit tjetër kënd, veç engjujve dhe numrin e tyre e kemi caktuar si sprovë për ata që nuk besojnë, për t’i bindur ata që u është dhënë Libri, kurse ata që besojnë t’u forcohet besimi, ndërsa ata të cilëve u është dhënë Libri dhe besimtarët, të mos dyshojnë, dhe që ata zemrat e të cilëve janë të sëmura, dhe ata që janë mosbesimtarë të thonë: “Çka ka dashur All-llahu me këtë shembull?” Ashtu All-llahu e lë të humbur kë të dojë dhe udhëzon kë të dojë, dhe askush nuk i di ushtritë e Zotit tënd përveç Atij. Kurse ai (Sekari) është vetëm qortim për njerëzimin.
55277432كلا والقمر
Po, si jo! Pasha Hënën,
55287433والليل إذ أدبر
Edhenatën kur kalon,
55297434والصبح إذا أسفر
E agimi kur agon,
55307435إنها لإحدى الكبر
Ajo është, njëmend, një nga (fatkeqësi) të mëdhatë.
55317436نذيرا للبشر
Qortim për njerëzit,
55327437لمن شاء منكم أن يتقدم أو يتأخر
Për atë nga mesi juaj i cili do të shpëtojë ose të vonojë,
55337438كل نفس بما كسبت رهينة
Secili është përgjegjës për atë çka ka fituar (ç’ka bërë),
55347439إلا أصحاب اليمين
Përveç të djathtëve.
55357440في جنات يتساءلون
Ata në xhennete do të bisedojnë


0 ... 542.5 543.5 544.5 545.5 546.5 547.5 548.5 549.5 550.5 551.5 553.5 554.5 555.5 556.5 557.5 558.5 559.5 560.5 561.5 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

138034515427577053993754397120422124295