بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
5456729وأنا كنا نقعد منها مقاعد للسمع فمن يستمع الآن يجد له شهابا رصدا
Dhe kemi ndejtur aty, në vendvështrim (vështrimore), dhe kush dëgjon tani, do të hasë në pritën e meteorit.
54577210وأنا لا ندري أشر أريد بمن في الأرض أم أراد بهم ربهم رشدا
Dhe en nuk dimë, a u dëshirohet keq atyre që janë në tokë, apo Zoti i tyre dëshiron t’i drejtojë?
54587211وأنا منا الصالحون ومنا دون ذلك كنا طرائق قددا
Dhe me siguri në mesin tonë ka të mirë, por ka edhe të tjerë që nuk janë kështu, kemi qenë drejtimesh të ndryshme.
54597212وأنا ظننا أن لن نعجز الله في الأرض ولن نعجزه هربا
Dhe ne e dimë se nuk mund ta pengojmë All-llahun në tokë dhe as do ta pengojmë më të ikur.
54607213وأنا لما سمعنا الهدى آمنا به فمن يؤمن بربه فلا يخاف بخسا ولا رهقا
Dhe ne, sapo e dëgjuam udhëzimin (Kur’anin), i besuam atij, dhe kush i beson Zotit të vet, nuk i frikësohet as dëmit as padrejtësisë.
54617214وأنا منا المسلمون ومنا القاسطون فمن أسلم فأولئك تحروا رشدا
Dhe prej nesh ka muslimanë, edhe të padrejtë ka, prandaj kush e përqafon islamizmin, ata kanë zgjedhur rrugën e vërtetë,
54627215وأما القاسطون فكانوا لجهنم حطبا
Kurse të larguarit do të jenë lëndë djegëse të xhehennemit,
54637216وأن لو استقاموا على الطريقة لأسقيناهم ماء غدقا
E sikur t’i përmbaheshin rrugës së drejtë, Ne do t’i kishim ngopur me ujë të mjaftueshëm,
54647217لنفتنهم فيه ومن يعرض عن ذكر ربه يسلكه عذابا صعدا
Për t’i vënë në sprovë, dhe kush ia kthen shpinën vërejtjes së Zotit të vet, Ai do ta shtyjë në dënim të rëndë.
54657218وأن المساجد لله فلا تدعوا مع الله أحدا
Me të vërtetë xhamiat janë për All-llahun, dhe mos i luteni askjt përveç All-llahut!


0 ... 535.5 536.5 537.5 538.5 539.5 540.5 541.5 542.5 543.5 544.5 546.5 547.5 548.5 549.5 550.5 551.5 552.5 553.5 554.5 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

53658845416398936691073445150715925