بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
5449722يهدي إلى الرشد فآمنا به ولن نشرك بربنا أحدا
Që udhëzon në rrugë të drejtë, andaj ne i besuam dhe më Zotit tonë nuk do t’i bëjmë shok askë,
5450723وأنه تعالى جد ربنا ما اتخذ صاحبة ولا ولدا
Kurse Ai –qoftë lartësuar madhëri e Zotit tonë! – nuk ka marrë për vete as shoqe as fëmijë;
5451724وأنه كان يقول سفيهنا على الله شططا
Por një i çmendur yni fliste gënjeshtra ndaj All-llahut,
5452725وأنا ظننا أن لن تقول الإنس والجن على الله كذبا
Kurse ne kemi menduar se as njeriu e as xhindi nuk do të flasë gënjeshtra për All-llahun,
5453726وأنه كان رجال من الإنس يعوذون برجال من الجن فزادوهم رهقا
Dhe se ka pasur njerëz, të cilët kanë kërkuar mbrojtje prej exhinëve tek njerëzit, dhe ashtu ua kanë shtuar tërbimin.
5454727وأنهم ظنوا كما ظننتم أن لن يبعث الله أحدا
Dhe ata kanë menduar, siç keni menduar edhe ju, se All-llahu askë nuk do ta ngjallë.
5455728وأنا لمسنا السماء فوجدناها ملئت حرسا شديدا وشهبا
dhe ne jemi përpjekur të prekim qiellin, por atë e kemi gjetur përplotë me rojtarë të fortë dhe yjë sulmues – meteorë.
5456729وأنا كنا نقعد منها مقاعد للسمع فمن يستمع الآن يجد له شهابا رصدا
Dhe kemi ndejtur aty, në vendvështrim (vështrimore), dhe kush dëgjon tani, do të hasë në pritën e meteorit.
54577210وأنا لا ندري أشر أريد بمن في الأرض أم أراد بهم ربهم رشدا
Dhe en nuk dimë, a u dëshirohet keq atyre që janë në tokë, apo Zoti i tyre dëshiron t’i drejtojë?
54587211وأنا منا الصالحون ومنا دون ذلك كنا طرائق قددا
Dhe me siguri në mesin tonë ka të mirë, por ka edhe të tjerë që nuk janë kështu, kemi qenë drejtimesh të ndryshme.


0 ... 534.8 535.8 536.8 537.8 538.8 539.8 540.8 541.8 542.8 543.8 545.8 546.8 547.8 548.8 549.8 550.8 551.8 552.8 553.8 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

4410147752824056294514965318166230581372