بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
54467127إنك إن تذرهم يضلوا عبادك ولا يلدوا إلا فاجرا كفارا
Sepse, nëse Ti i lë ata, robërit Tu do t’i humbin dhe prej tyre nuk lind tjetër, vetëm të prishur e jobesimtarë.
54477128رب اغفر لي ولوالدي ولمن دخل بيتي مؤمنا وللمؤمنين والمؤمنات ولا تزد الظالمين إلا تبارا
Zoti im, më falë mua dhe prindërit e mi, dhe ata që hynë në shtëpinë time, duke qenë besimtarë. edhe besimtarët e besimtaret, ndërsa jobesimtarëve mos u shto tjetër, vetëm dëshpërim”.
5448721بسم الله الرحمن الرحيم قل أوحي إلي أنه استمع نفر من الجن فقالوا إنا سمعنا قرآنا عجبا
Thuaj: “Mua më shpalllet se një grup i vogël nga xhinët i vuri veshin dhe dëgjoi (Kur’anin) dhe (kur u kthyen te të vetët) thanë: “Ne kemi dëgjuar një Kur’an që mahnit,
5449722يهدي إلى الرشد فآمنا به ولن نشرك بربنا أحدا
që udhëzon në të vërtetën, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonë, kurrsesi nuk do t’ia shoqërojmë më akë”
5450723وأنه تعالى جد ربنا ما اتخذ صاحبة ولا ولدا
Dhe se latësua e madhëruar e Zotit tonë, nuk është që ka as grua, as fëmijë.
5451724وأنه كان يقول سفيهنا على الله شططا
S’ka dshim se ai mendjelehti jonë fliste të pavërteta ndaj All-llahut.
5452725وأنا ظننا أن لن تقول الإنس والجن على الله كذبا
Ndërsa, ne kemi pas menduar se as njerëzit, as xhinët nuk flasin gënjeshtra përkitazi me All-llahun,
5453726وأنه كان رجال من الإنس يعوذون برجال من الجن فزادوهم رهقا
Dhe se ka pasur burra prej njerëzve, që kërkonin ndihmë prej disa xhinëve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe më shumë arrogancën.
5454727وأنهم ظنوا كما ظننتم أن لن يبعث الله أحدا
Dhe se ata (njerëzit) kanë menduar, siç keni menduar edhe ju, se All-llahu nuk ka për të ringjallur askë.
5455728وأنا لمسنا السماء فوجدناها ملئت حرسا شديدا وشهبا
Dhe vërtet, ne kemi hulumtuar ta arrijnë qiellin, po atë e gjetëm përplot roje të forta dhe me shkëndija (zjarri që djeg),


0 ... 534.5 535.5 536.5 537.5 538.5 539.5 540.5 541.5 542.5 543.5 545.5 546.5 547.5 548.5 549.5 550.5 551.5 552.5 553.5 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

244367222286097425521132527190135113449