بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
54147039كلا إنا خلقناهم مما يعلمون
Kurrsesi! Ne, me të vërtetë, i kemi krijuar ata, prej asaj që e dinë!
54157040فلا أقسم برب المشارق والمغارب إنا لقادرون
Dhe, Unë betohem me Zotin e lindjes dhe të perëndimit, që ne mundemi
54167041على أن نبدل خيرا منهم وما نحن بمسبوقين
t’i ndërrojmë ata me më të mirë prej tyre dhe Ne nuk jeni të penguar.
54177042فذرهم يخوضوا ويلعبوا حتى يلاقوا يومهم الذي يوعدون
Andaj, lëri ti ata le të zbaviten me gjëra të kota dhe të luajnë përderisa të hasin në Ditën e tyre të caktuar,
54187043يوم يخرجون من الأجداث سراعا كأنهم إلى نصب يوفضون
Dita në të cilën dalin nga varrezat duke vrapuar, thuajse po nxitojnë te idolet e tyre,
54197044خاشعة أبصارهم ترهقهم ذلة ذلك اليوم الذي كانوا يوعدون
me sy të varur që i ka kapluar poshtërimi. Ajo është Dita që u është premtuar atyre!
5420711بسم الله الرحمن الرحيم إنا أرسلنا نوحا إلى قومه أن أنذر قومك من قبل أن يأتيهم عذاب أليم
Ne e kemi dërguar Nuhun te populli i tij: “Paralajmëro popullin tënd para se t’i arrijë dënimi i dhembshëm!”
5421712قال يا قوم إني لكم نذير مبين
Ai tha: “O populli im, unë, me të vërtetë, jam për ju paralajmërues i qartë;
5422713أن اعبدوا الله واتقوه وأطيعون
që t’i luteni Perëndisë dhe t’i ruheni (kundërshtimit) të Atij dhe që të më dëgjoni mua,
5423714يغفر لكم من ذنوبكم ويؤخركم إلى أجل مسمى إن أجل الله إذا جاء لا يؤخر لو كنتم تعلمون
Ai ju falë mëkatet tuaja dhe do t’ju lërë të jetoni deri në çastin e caktuar, e kur t’ju vije çasti i caktuar i Perëndisë, me të vërtetë, ai nuk shtyhet; ta dini ju”.


0 ... 531.3 532.3 533.3 534.3 535.3 536.3 537.3 538.3 539.3 540.3 542.3 543.3 544.3 545.3 546.3 547.3 548.3 549.3 550.3 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

21001611378648232842328104461610384753