بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
52536712إن الذين يخشون ربهم بالغيب لهم مغفرة وأجر كبير
Ata, që pa parë i frikësoheshin Zotit të vet, për ta ka falje dhe shpërblim të madh.
52546713وأسروا قولكم أو اجهروا به إنه عليم بذات الصدور
E, ju fshihnie ose thhonie fjalën tuaj haptas; Ai s’ka dyshim se e di çka fshehni në zemrat tuaja.
52556714ألا يعلم من خلق وهو اللطيف الخبير
A nuk e di Ai që ka krijuar, kur dihet se Ai dëpërton në thellësi të sekreteve, i njh hollësitë.
52566715هو الذي جعل لكم الأرض ذلولا فامشوا في مناكبها وكلوا من رزقه وإليه النشور
Ai është që juve tokën ua bëri të përshtatshme, andaj, ecni nëpër pjesë të saj dhe shfrytëzoni begatitë e Tij, meqë vetëm te Ai është e ardhmja.
52576716أأمنتم من في السماء أن يخسف بكم الأرض فإذا هي تمور
A u garantuat j prej Atij që është në qiell, që të mos ju shafit (të mos u lëshoj) toka kur të dridhet.
52586717أم أمنتم من في السماء أن يرسل عليكم حاصبا فستعلمون كيف نذير
A u garantuat ju prej Atij që është në qiell, që të mos lëshojë kundër jush ndonjë stuhi me rrebesh gurësh. E pra, do ta kuptoni se si është ndëshkimi Im!
52596718ولقد كذب الذين من قبلهم فكيف كان نكير
Edhe ata që ishin para tyre përgënjeshtruan, por çfarë ishte dënimi Im?
52606719أولم يروا إلى الطير فوقهم صافات ويقبضن ما يمسكهن إلا الرحمن إنه بكل شيء بصير
A nuk i shikuan ata shpezët përmbi ta krahëhapur dhe kur krahët i palojnë, ato nuk i mban në ajër pos Fuqiplotit. Ai është që çdo send e sheh dhe e di.
52616720أمن هذا الذي هو جند لكم ينصركم من دون الرحمن إن الكافرون إلا في غرور
Kush është ajo ushtëri juaja që do t’ju ndihmojë, pos Mëshiruesit? Është e vërtetë se jobesimtarët gjenden në një mashtrim të madh.
52626721أمن هذا الذي يرزقكم إن أمسك رزقه بل لجوا في عتو ونفور
Kush është ai që ju ushqen, po që se Ai ua ndërpret furnizi, im e vet? Jo, askush, por ata vazhdojnë me arrogancë e kundërvënie.


0 ... 515.2 516.2 517.2 518.2 519.2 520.2 521.2 522.2 523.2 524.2 526.2 527.2 528.2 529.2 530.2 531.2 532.2 533.2 534.2 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

1110238819602767178927752742190124495189