بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
47575222وأمددناهم بفاكهة ولحم مما يشتهون
dhe do t’ju zgjërojmë dhuntitë atyre me pemë dhe mish që ju ka ënda;
47585223يتنازعون فيها كأسا لا لغو فيها ولا تأثيم
në të (xhennet) ia zgjasin njëri-tjetrit gotat e mbushura, aty nuk do të ketë biseda të kota, as mëkate, -
47595224ويطوف عليهم غلمان لهم كأنهم لؤلؤ مكنون
e, do të sillen rreth tyre shërbyes (gilmanët) djelmosha të ngjashëm me margaritarin e ruajtur,
47605225وأقبل بعضهم على بعض يتساءلون
dhe njëri-tjetrit i drejtohen duke e pyetur,
47615226قالوا إنا كنا قبل في أهلنا مشفقين
e do të thonë: “Ne, më parë – në familjet tona jemi frikësuar (nga dënimi),
47625227فمن الله علينا ووقانا عذاب السموم
e, Perëndia na ka dhuruar mëshirë dhe na ka ruajtur nga dënimi i rëndë (i frumës helmuese).
47635228إنا كنا من قبل ندعوه إنه هو البر الرحيم
Ne, më parë (në jetën tokësore) e kemi adhuruar Atë, Ai, me të vërtetë, është bamirës dhe mëshirues”.
47645229فذكر فما أنت بنعمت ربك بكاهن ولا مجنون
Andaj, këshillo ti (o Muhammed), se ti, me dhuntinë (profetninë) e Zotit tënd, nuk je as fallxhi as i çmendur.
47655230أم يقولون شاعر نتربص به ريب المنون
Ose të thonë ata: “(Ai – Muhammedi është) vjershtar, të presim derisa ta zhdukë vdekja”.
47665231قل تربصوا فإني معكم من المتربصين
Thuaju (atyre): “Pritni, se, me të vërtetë, edhe unë jam nga ata që presin!”


0 ... 465.6 466.6 467.6 468.6 469.6 470.6 471.6 472.6 473.6 474.6 476.6 477.6 478.6 479.6 480.6 481.6 482.6 483.6 484.6 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

47713257350546723509806251934172019899