بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
47505215أفسحر هذا أم أنتم لا تبصرون
pra, a është kjo magji, apo ju nuk shihni?
47515216اصلوها فاصبروا أو لا تصبروا سواء عليكم إنما تجزون ما كنتم تعملون
Përcëllohuni në të; e, duroni apo mos duroni, njësoj është për ju, - ky është ndëshkimi juaj vetëm për atë që keni bërë”.
47525217إن المتقين في جنات ونعيم
Me të vërtetë, ata që kanë besuar do të gjenden në kopshtet e xhennetit dhe lumturi,
47535218فاكهين بما آتاهم ربهم ووقاهم ربهم عذاب الجحيم
duke u kënaqur me atë që u ka dhënë Zoti i tyre, i ka ruajtur ata Zoti i tyre prej dënimit të skëterrës.
47545219كلوا واشربوا هنيئا بما كنتم تعملون
(Atyre u thuhet): “Hani e pni me kënaqësi, për atë që keni punuar!”
47555220متكئين على سرر مصفوفة وزوجناهم بحور عين
Të mbështetur në divane (kanape) të renditura, do t’i martojmë ata me hyrie, sysh të bukur.
47565221والذين آمنوا واتبعتهم ذريتهم بإيمان ألحقنا بهم ذريتهم وما ألتناهم من عملهم من شيء كل امرئ بما كسب رهين
E, ata që kanë besuar dhe u shkojnë pas pasardhësit e tyre në besim, do t’ju bashkojmë pasardhësit e tyre dhe nuk do t’ju pakësojmë asgjë nga veprat e tyre – çdo njeri është peng (përgjegjës) për atë që ka punuar –
47575222وأمددناهم بفاكهة ولحم مما يشتهون
dhe do t’ju zgjërojmë dhuntitë atyre me pemë dhe mish që ju ka ënda;
47585223يتنازعون فيها كأسا لا لغو فيها ولا تأثيم
në të (xhennet) ia zgjasin njëri-tjetrit gotat e mbushura, aty nuk do të ketë biseda të kota, as mëkate, -
47595224ويطوف عليهم غلمان لهم كأنهم لؤلؤ مكنون
e, do të sillen rreth tyre shërbyes (gilmanët) djelmosha të ngjashëm me margaritarin e ruajtur,


0 ... 464.9 465.9 466.9 467.9 468.9 469.9 470.9 471.9 472.9 473.9 475.9 476.9 477.9 478.9 479.9 480.9 481.9 482.9 483.9 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

26994517444554858752319006834415