بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
46515021وجاءت كل نفس معها سائق وشهيد
dhe çdonjëri do të vijë, e me të ka grahës dhe dëshmitar.
46525022لقد كنت في غفلة من هذا فكشفنا عنك غطاءك فبصرك اليوم حديد
Ti, me të vërtetë, ke qenë i pakujdesshëm për këtë (momentin e vdekjes), andaj ta kemi ngritur perden (e syve), dhe shikimi yt sot është i prehtë.
46535023وقال قرينه هذا ما لدي عتيد
E, shoku i tij do të thotë: “Ky pranë meje, është i gatshëm”
46545024ألقيا في جهنم كل كفار عنيد
(u thuhet): “Hidheni në zjarr çdo mohues inatçi,
46555025مناع للخير معتد مريب
pengues i të mirave, që kalon (kufirin) dhe i cili dyshon (në fé),
46565026الذي جعل مع الله إلها آخر فألقياه في العذاب الشديد
i cili, pos Perëndisë, beson në zot tjetër – andaj hidhe atë në dënimin më të rëndë!”
46575027قال قرينه ربنا ما أطغيته ولكن كان في ضلال بعيد
E, shoku i tij do të thotë: “O Zoti ynë, unë nuk e kam mashtruar atë, por ai vet ka qenë në humbje të madhe”.
46585028قال لا تختصموا لدي وقد قدمت إليكم بالوعيد
Atyre (Perëndia) do t’ju thotë: “Mos u grindni para Meje, Unë ju kam lajmëruar premtimin (dënimin),
46595029ما يبدل القول لدي وما أنا بظلام للعبيد
Fjala Ime nuk ndryshohet dhe Unë nuk jam zullumqar i robërve të Mi”.
46605030يوم نقول لجهنم هل امتلأت وتقول هل من مزيد
Në Ditën kur do ta pyesin xhehennemin: “A u mbushe?” e ai, përgjigjet: “A ka edhe më?”


0 ... 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 466 467 468 469 470 471 472 473 474 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

386158172587428512465230616454436783990