بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
44424428كذلك وأورثناها قوما آخرين
(ajo ka qenë) kështu, dhe Ne u kemi dhënë trashëgim ato (dhuntitë e tyre) popullit tjetër –
44434429فما بكت عليهم السماء والأرض وما كانوا منظرين
Nuk i vajtoi ata as qielli as Toka, nuk u lanë ata (për t’u dënuar në një kohë tjetër),
44444430ولقد نجينا بني إسرائيل من العذاب المهين
e Na, me të vërtetë, i shpëtuam bijtë e Israelit nga dënimi poshtërues,
44454431من فرعون إنه كان عاليا من المسرفين
prej Faraonit, - ai ishte mendjemadh, njeri që për keq kalonte çdo kufi –
44464432ولقد اخترناهم على علم على العالمين
dhe, në të vërtetë, i kemi zgjedhur ata, duke i ditur (rrethanat e tyre) mbi popujt tjerë (të asaj kohe),
44474433وآتيناهم من الآيات ما فيه بلاء مبين
dhe u kemi dhënë argumente, në të cilat ka sprova të qarta.
44484434إن هؤلاء ليقولون
E, këta (Kurejshit), në të vërtetë, thonin:
44494435إن هي إلا موتتنا الأولى وما نحن بمنشرين
“Ekziston vetëm vdekja jonë e parë, na nuk do të ringjallemi (më);
44504436فأتوا بآبائنا إن كنتم صادقين
na i sjellni pra (ringjallna) të parët tanë, nëse e thoni të vërtetën!”
44514437أهم خير أم قوم تبع والذين من قبلهم أهلكناهم إنهم كانوا مجرمين
A janë këta më të mirë apo populli i Tubbas, apo ata para tyre (Tubbas)? – Ata, Na i kemi shkatërruar, meqë, me të vërtetë, ishin popull mëkatarë.


0 ... 434.1 435.1 436.1 437.1 438.1 439.1 440.1 441.1 442.1 443.1 445.1 446.1 447.1 448.1 449.1 450.1 451.1 452.1 453.1 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

411755281734664150942671642164220282978