بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
43924367الأخلاء يومئذ بعضهم لبعض عدو إلا المتقين
Atë ditë shokët e ngushtë do të jenë armiq të njeri-tjetrit, përveç atyre që ishin të sinqertë në miqësi.
43934368يا عباد لا خوف عليكم اليوم ولا أنتم تحزنون
(Atyre besimtarëve, që ishin shoqëruar për hir të Zotit, u thuhet): “O adhuruesit e Mi, sot nuk ka as frikë për ju, e as që do të jeni të pikëlluar!”
43944369الذين آمنوا بآياتنا وكانوا مسلمين
(Robërit e Mi) të cilët besuan argumentet dhe ishin myslimanë.
43954370ادخلوا الجنة أنتم وأزواجكم تحبرون
Hyni në Xhennete, ju she gratë tuaja, të gëzuar!
43964371يطاف عليهم بصحاف من ذهب وأكواب وفيها ما تشتهيه الأنفس وتلذ الأعين وأنتم فيها خالدون
Atyre u shërbejnë me enë e gastare nga ari, aty do të kenë çka t’u dëshirojnë shpirti dhe t’u kënaqet syri. Ju do të jeni aty përgjithmonë.
43974372وتلك الجنة التي أورثتموها بما كنتم تعملون
E ky është Xhenneti që u është dhënë për atë që keni punar.
43984373لكم فيها فاكهة كثيرة منها تأكلون
Aty keni shumë pemë prej të cilave do të hani.
43994374إن المجرمين في عذاب جهنم خالدون
Ndërkaq, kriminelët janë në vuajtje të përjetshme të Xhehennemit.
44004375لا يفتر عنهم وهم فيه مبلسون
Atyre as nuk u lehtësohet (vuajtja) dhe aty janë të dëshpruar.
44014376وما ظلمناهم ولكن كانوا هم الظالمين
Ne nuk u bëmë atyre padrejtësi, por ata vetë kanë qenë horra.


0 ... 429.1 430.1 431.1 432.1 433.1 434.1 435.1 436.1 437.1 438.1 440.1 441.1 442.1 443.1 444.1 445.1 446.1 447.1 448.1 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

40266131223217474705261627028215643448