بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
43844359إن هو إلا عبد أنعمنا عليه وجعلناه مثلا لبني إسرائيل
Ai (Isai), është vetëm rob (njeri), të cilin Ne e kemi dhuruar (me profetni), dhe e kemi bërë shembull për bijtë e Israelit,
43854360ولو نشاء لجعلنا منكم ملائكة في الأرض يخلفون
e, sikur të duam, Ne në vend të jush do të bënim engjëj, që do t’ju trashëgonin në Tokë.
43864361وإنه لعلم للساعة فلا تمترن بها واتبعون هذا صراط مستقيم
Me të vërtetë, ai (Isai), është shenjë e Çastit (Ditës së Kijametit), ardhjen e të cilit mos e dyshoni kurrsesi. Ndiqeni (rrugën time); kjo është rruga e drejtë!
43874362ولا يصدنكم الشيطان إنه لكم عدو مبين
Le të mos ju shmangë kurrsesi djalli! Ai, me të vërtetë, është armiku juaj i hapët.
43884363ولما جاء عيسى بالبينات قال قد جئتكم بالحكمة ولأبين لكم بعض الذي تختلفون فيه فاتقوا الله وأطيعون
E, kur Isai i solli argumentet e qarta, tha: “Ju kam sjellë dijeni të mrekullueshme dhe do të ju shpjegoj disa gjëra, me të cilat nuk po pajtoheni. Andaj, druajuni Perëndisë dhe bëhuni të dëgjueshëm ndaj meje!
43894364إن الله هو ربي وربكم فاعبدوه هذا صراط مستقيم
Me të vërtetë, Perëndia është Zoti im dhe Zoti juaj, andaj adhuronie Atë. Kjo është rrugë e drejtë!”
43904365فاختلف الأحزاب من بينهم فويل للذين ظلموا من عذاب يوم أليم
Grupet e ndryshme u grindën në mes tyre. Mjerë ata që kanë bërë zullum – nga dënimi i Ditës së dhembshme!
43914366هل ينظرون إلا الساعة أن تأتيهم بغتة وهم لا يشعرون
A mos ata presin që t’u vie (diçka tjetër), pos Çastit, papritms, e ata të mos e ndjejnë atë.
43924367الأخلاء يومئذ بعضهم لبعض عدو إلا المتقين
Atë Ditë – miqtë do të bëhen armiq të njëri-tjetrit, pos atyre që i janë druajtur Perëndisë:
43934368يا عباد لا خوف عليكم اليوم ولا أنتم تحزنون
“O robërit e Mi, për ju sot nuk ka frikë, as që do të pikëlloheni;


0 ... 428.3 429.3 430.3 431.3 432.3 433.3 434.3 435.3 436.3 437.3 439.3 440.3 441.3 442.3 443.3 444.3 445.3 446.3 447.3 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

19145622166815613892462025582919420378