بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
43844359إن هو إلا عبد أنعمنا عليه وجعلناه مثلا لبني إسرائيل
Ai (Isai) ka qenë vetëm një rob, të cilin e bëmë pejgamber dhe e bëmë shembull të jashtëzakonshëm si përvojë për beni israilët.
43854360ولو نشاء لجعلنا منكم ملائكة في الأرض يخلفون
Po sikur të duam Ne, do të bënim prej jush engjëjt që do t’ju zëvendësonin në tokë.
43864361وإنه لعلم للساعة فلا تمترن بها واتبعون هذا صراط مستقيم
E ai (Isai) është parashenjë e momentit (e kijametit), pra kurrsesi mos dyshoni në të (në katastrofë) dhe eni pas meje kjo është rrugë e drejtë.
43874362ولا يصدنكم الشيطان إنه لكم عدو مبين
E të mos u pengojë djalli, se ai për ju është armik i hapët.
43884363ولما جاء عيسى بالبينات قال قد جئتكم بالحكمة ولأبين لكم بعض الذي تختلفون فيه فاتقوا الله وأطيعون
Po kur Isai erdhi me argumente tha: “Erdha te ju me pejgamberllëk dhe erfha t’ju sqaroj atë pjesë që e kundërshtonit, pra kini frikë All-llahun dhe më respektoni mua!
43894364إن الله هو ربي وربكم فاعبدوه هذا صراط مستقيم
S’ka dyshim, se All-llahu është Ai Zoti juaj, andajAtë adhuronie! Kjo është rrugë e drejtë!”
43904365فاختلف الأحزاب من بينهم فويل للذين ظلموا من عذاب يوم أليم
Dhe grupet u përçanë mes vete, e të mjerët ata që janë zullumqarë nga dënimi i ditës së dhembshme.
43914366هل ينظرون إلا الساعة أن تأتيهم بغتة وهم لا يشعرون
Nuk presim tjetër ato (grupe) përveç katastrofë t’u vijë befas duke mos e hetuar fare.
43924367الأخلاء يومئذ بعضهم لبعض عدو إلا المتقين
Atë ditë shokët e ngushtë do të jenë armiq të njeri-tjetrit, përveç atyre që ishin të sinqertë në miqësi.
43934368يا عباد لا خوف عليكم اليوم ولا أنتم تحزنون
(Atyre besimtarëve, që ishin shoqëruar për hir të Zotit, u thuhet): “O adhuruesit e Mi, sot nuk ka as frikë për ju, e as që do të jeni të pikëlluar!”


0 ... 428.3 429.3 430.3 431.3 432.3 433.3 434.3 435.3 436.3 437.3 439.3 440.3 441.3 442.3 443.3 444.3 445.3 446.3 447.3 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

355016024639133222433708457779911441002