بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
43464321أم آتيناهم كتابا من قبله فهم به مستمسكون
A mos u kemi dhënë atyre ndonjë libër para tij (Kur’anit) dhe i përmbahen atij?
43474322بل قالوا إنا وجدنا آباءنا على أمة وإنا على آثارهم مهتدون
Jo, por thonë: “Ne i kemi gjetur të parët tanë në këtë fe dhe ne jemi drejtuar gjurmëve të tyre”.
43484323وكذلك ما أرسلنا من قبلك في قرية من نذير إلا قال مترفوها إنا وجدنا آباءنا على أمة وإنا على آثارهم مقتدون
Dhe ja kështu, Ne përpara teje në asnjë vendbanim nuk kemi dërguar profet, e ata, të cilët kanë çuar jetë luksoze, të mos thonë: “Kemi gjetur të parët tanë në këtë fe dhe ne ecim gjurmëve të tyre”.
43494324قال أولو جئتكم بأهدى مما وجدتم عليه آباءكم قالوا إنا بما أرسلتم به كافرون
“A edhe atëherë – do të thotë ai – kur unë ju sjell diçka më të mirë se ajo ku i keni gjetur të parët tuaj?” “Ne, do të thonë ata, nuk besojmë në atë që dërgohet me anën tuaj”.
43504325فانتقمنا منهم فانظر كيف كان عاقبة المكذبين
Dhe ne ata i kemi dënuar, andaj shih si kanë përfunduar përgënjeshtarët.
43514326وإذ قال إبراهيم لأبيه وقومه إنني براء مما تعبدون
Por kur Ibrahimi i tha babait të vet, edhe popullit të vet: “Unë heq dorë prej atyre që i adhuroni ju,
43524327إلا الذي فطرني فإنه سيهدين
Përveç atij, i cili më krijoi, sepse Ai edhe do të më drejtojë në rrugë të drejtë”.
43534328وجعلها كلمة باقية في عقبه لعلهم يرجعون
Dhe ai e bën atë fjalë të përjetshme për pasardhës të vet. Ndoshta do të kthehen!
43544329بل متعت هؤلاء وآباءهم حتى جاءهم الحق ورسول مبين
Kurse unë u kam lejuar këtyre si edhe të parëve të tyre të kënaqen derisa nuk u ka ardhur haptas e vërteta dhe Profeti.
43554330ولما جاءهم الحق قالوا هذا سحر وإنا به كافرون
Por kur u erdhi atyre e vërteta thanë: “Kjo është magji dhe ne këtë e mohojmë”.


0 ... 424.5 425.5 426.5 427.5 428.5 429.5 430.5 431.5 432.5 433.5 435.5 436.5 437.5 438.5 439.5 440.5 441.5 442.5 443.5 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

3655744235142094626214487463222904282