بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
43064234أو يوبقهن بما كسبوا ويعف عن كثير
Ose i shkatërron sipas asaj që kanë fituar, por shumë edhe i fal.
43074235ويعلم الذين يجادلون في آياتنا ما لهم من محيص
Dhe le ta dinë ata që kontestojnë argumentet tona se nuk kanë ku të ikin.
43084236فما أوتيتم من شيء فمتاع الحياة الدنيا وما عند الله خير وأبقى للذين آمنوا وعلى ربهم يتوكلون
Gjithë çka u është dhënë, është vetëm kënaqësi në jetën e kësaj bote, kurse ajo që është tek All-llahu, është më e mirë dhe e qëndrueshme për ata që besojnë dhe mbështeten te Zoti i tyre.
43094237والذين يجتنبون كبائر الإثم والفواحش وإذا ما غضبوا هم يغفرون
Ata që shmangen prej mëkateve të mëdha dhe amoralitetit dhe kur i hidhëron dikush falin,
43104238والذين استجابوا لربهم وأقاموا الصلاة وأمرهم شورى بينهم ومما رزقناهم ينفقون
Edhe ata që i përgjigjen Zotit të tyre dhe kryejnë faljen edhe që konsultohen për punët e veta dhe një pjesë nga ajo që ua japim e shpërndajnë,
43114239والذين إذا أصابهم البغي هم ينتصرون
Edhe ata të cilët kur i godet padrejtësia i rezistojnë.
43124240وجزاء سيئة سيئة مثلها فمن عفا وأصلح فأجره على الله إنه لا يحب الظالمين
Shpërblim i së keqes është e keqja në të njëjtën masë, por kush fal dhe pajtohet, shpërblimi i tij është tek All-llahu. Ai, me të vërtetë, nuk i do kriminelët.
43134241ولمن انتصر بعد ظلمه فأولئك ما عليهم من سبيل
Nuk do të përgjigjet ai i cili e kthen me të njëjtën masë dëmin e pësuar,
43144242إنما السبيل على الذين يظلمون الناس ويبغون في الأرض بغير الحق أولئك لهم عذاب أليم
Por ka rrugë (për dënim) ndaj atyre që dhunojnë njerëzit dhe pa të drejtë bëjnë çrregullime në tokë. Për ata ka dënim të dhembshëm.
43154243ولمن صبر وغفر إن ذلك لمن عزم الأمور
Por kush duron dhe falë ajo është nga punët e mençura.


0 ... 420.5 421.5 422.5 423.5 424.5 425.5 426.5 427.5 428.5 429.5 431.5 432.5 433.5 434.5 435.5 436.5 437.5 438.5 439.5 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

3903392857401437138855925076394858171092