بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
41153957أو تقول لو أن الله هداني لكنت من المتقين
Ose të mos thot: “Po të më kishte udhëzuar All-llahu në rrugë të drejtë, pa dyshim do t’isha i ruajtur”,
41163958أو تقول حين ترى العذاب لو أن لي كرة فأكون من المحسنين
Ose të mos thot, kur të përjetojë dënimin “Sikur të kthehem edhe njëherë do t’isha nga mirëbërësit”.
41173959بلى قد جاءتك آياتي فكذبت بها واستكبرت وكنت من الكافرين
“Jo, kurr! Të erdhën ty argumentet e mia por ti i përgënjeshtrove ata, u bëre mendjemadh dhe ke qenë mosbesimtar”.
41183960ويوم القيامة ترى الذين كذبوا على الله وجوههم مسودة أليس في جهنم مثوى للمتكبرين
Në Ditën e Kijametit, do ti shohësh fytyrënxirë, ata të cilët kanë folur gënjeshtra për All-llahu, a thua nuk do të ketë vend në xhehennem për mendjemëdhenjtë!
41193961وينجي الله الذين اتقوا بمفازتهم لا يمسهم السوء ولا هم يحزنون
All-llahu do t’i shpëtojë ata të cilët janë ruajtur me vepra të mira. Nuk do ti prek e keqe dhe nuk ka pikëllim për ata.
41203962الله خالق كل شيء وهو على كل شيء وكيل
All-llahu është krijues i çdo sendi dhe Ai është mbikëqyrës i Gjithësisë.
41213963له مقاليد السماوات والأرض والذين كفروا بآيات الله أولئك هم الخاسرون
Në duar të Tij janë çelësat e qiejve e të Tokës. Kurse ata të cilët mohojnë faktet e All-llahut, ata janë plotësisht të humbur!
41223964قل أفغير الله تأمروني أعبد أيها الجاهلون
Thuaj: “O të paditur, o injorantë, a mua më urdhëroni të adhuroj tjetër në vend të All-llahut!?
41233965ولقد أوحي إليك وإلى الذين من قبلك لئن أشركت ليحبطن عملك ولتكونن من الخاسرين
Ty të është shpallur si edhe atyre përpara teje: “Nëse i bën shok All-llahut, veprat tua gjithësesi janë të kota dhe ti do të jesh i humbur krejtësisht.
41243966بل الله فاعبد وكن من الشاكرين
Prandaj, vetëm All-llahun adhuro dhe jij mirënjohës!


0 ... 401.4 402.4 403.4 404.4 405.4 406.4 407.4 408.4 409.4 410.4 412.4 413.4 414.4 415.4 416.4 417.4 418.4 419.4 420.4 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

15536120686513018544704893160848194742