بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
39973827وما خلقنا السماء والأرض وما بينهما باطلا ذلك ظن الذين كفروا فويل للذين كفروا من النار
Ne nuk i kemi krijura me pahir qiellin dhe tokën edhe çka ka ndërmjet tyre; ashtu mendojnë mosbesimtarët, por mosbesimtarët janë të mjerë në zjarr!
39983828أم نجعل الذين آمنوا وعملوا الصالحات كالمفسدين في الأرض أم نجعل المتقين كالفجار
A mos do të veprojmë me ata, të cilët besojnë dhe bëjnë vepra të mira, njëlloj si me ata që bëjnë ngatërresa në tokë, apo do të sillemi njëlloj me ata që i largohen mëkatit si me mëkatarët?
39993829كتاب أنزلناه إليك مبارك ليدبروا آياته وليتذكر أولو الألباب
Librin që ta kemi shpallur është i bekuar që ata të mendojnë për argumentet e tij kurse ata që kanë mend, të nxjerrin mësim.
40003830ووهبنا لداوود سليمان نعم العبد إنه أواب
Ndërsa, Davudit i falëm Sulejmanin, njeri fantastik, dhe shumë është penduar,
40013831إذ عرض عليه بالعشي الصافنات الجياد
Kur një mbrëmje iu paraqitën atij atllarë që rrinin në tri këmbë,
40023832فقال إني أحببت حب الخير عن ذكر ربي حتى توارت بالحجاب
Ai th: “Unë shfaqa dashuri ndaj pasurisë sipas vërejtjes së zotëriut tim”; derisa humbën sysh.
40033833ردوها علي فطفق مسحا بالسوق والأعناق
“M’i ktheni ata!” dhe filloi t’i lëmojë kah qafa dhe këmbët.
40043834ولقد فتنا سليمان وألقينا على كرسيه جسدا ثم أناب
Ne e vumë n sprovë Sulejmanin dhe e mbajtëm në post vetëm si figurë (të palëvizshme) e pastaj u shërua.
40053835قال رب اغفر لي وهب لي ملكا لا ينبغي لأحد من بعدي إنك أنت الوهاب
“O Zoti im, - tha: më fal dhe më dhuro pushtet që nuk do ta ketë askush përveç meje! Ti, me të vërtetë, shpërblen shumë!”
40063836فسخرنا له الريح تجري بأمره رخاء حيث أصاب
Dhe ne ia nënshtruam erën që të lëviste leht sipas urdhërit të tij dhe kah dëshironte ai,


0 ... 389.6 390.6 391.6 392.6 393.6 394.6 395.6 396.6 397.6 398.6 400.6 401.6 402.6 403.6 404.6 405.6 406.6 407.6 408.6 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

38213089432844094884201520857024684791