بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
37683663هذه جهنم التي كنتم توعدون
(U thuhet atyre): “Ky është xhehennemi, që u është premtuar,
37693664اصلوها اليوم بما كنتم تكفرون
kalluni (digjuni) tani në të (xhehennem), ngase nuk keni besuar!”
37703665اليوم نختم على أفواههم وتكلمنا أيديهم وتشهد أرجلهم بما كانوا يكسبون
Sot, Ne do t’u vulosim gojët e tyre, e do të flasin duart e tyre dhe do të dëshmojnë këmbët e tyre për atë që kanë fituar.
37713666ولو نشاء لطمسنا على أعينهم فاستبقوا الصراط فأنى يبصرون
Sikur të donim Ne, Ne do t’ju vërbonim sytë atyre duke ua rrafshur fytyrën, e ata do ta kërkonin rrugën; po, vallë si do të shihnin?
37723667ولو نشاء لمسخناهم على مكانتهم فما استطاعوا مضيا ولا يرجعون
Dhe, sikur të kishim dashur, Ne do t’i kishim shndërruar ata (prej krijese njerëzore në krijesa tjera) në atë moment, e ata nuk do të mund as të shkonin e as të ktheheshin.
37733668ومن نعمره ننكسه في الخلق أفلا يعقلون
Kujt i japim jetë të gjatë, Na ia ndryshojmë strukturën e tij. E, vallë, a nuk kuptojnë ata?
37743669وما علمناه الشعر وما ينبغي له إن هو إلا ذكر وقرآن مبين
Na, atij (Muhammedit) nuk ia mësuam poetikën, e as që ajo është për te. Këtë (që e ka sjellë) është vetëm këshillë dhe Kur’ani i qartë,
37753670لينذر من كان حيا ويحق القول على الكافرين
për ta paralajmëruar atë që është i gjallë (i mençur), dhe për t’u realizuar fjala (dënimi) ndaj mohuesve.
37763671أولم يروا أنا خلقنا لهم مما عملت أيدينا أنعاما فهم لها مالكون
Vallë, a nuk shohin ata, se Ne për ta i kemi krijuar shtazët – me mjeshtrinë Tonë, e ata i posedojnë!
37773672وذللناها لهم فمنها ركوبهم ومنها يأكلون
dhe bëmë që ato t’u nënshtrohen atyre – disa i shalojnë e prej disave ushqehen,


0 ... 366.7 367.7 368.7 369.7 370.7 371.7 372.7 373.7 374.7 375.7 377.7 378.7 379.7 380.7 381.7 382.7 383.7 384.7 385.7 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.85 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

135355362304547317833907169375297721