بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
37463641وآية لهم أنا حملنا ذريتهم في الفلك المشحون
Dhe argument për ta është që pasardhësit e tyre i ngarkuam në anije përplot,
37473642وخلقنا لهم من مثله ما يركبون
dhe, për ta, Ne krijuam bartëse të ngjashme me anijen në të cilën hipin (e udhëtojnë).
37483643وإن نشأ نغرقهم فلا صريخ لهم ولا هم ينقذون
Dhe, po të duam Ne, ata i fundosim; andaj – as nuk do të mund t’u ndihmojë kush, as nuk do të mund të shpëtojnë,
37493644إلا رحمة منا ومتاعا إلى حين
përpos me mëshirën Tonë dhe të kënaqen deri në një kohë.
37503645وإذا قيل لهم اتقوا ما بين أيديكم وما خلفكم لعلكم ترحمون
E, kur atyre u thuhet: “Druajuni asaj (dënimit) që keni para jush (në këtë botë) dhe atë që është pas jush (botën tjetër), për të qenë të mëshiruar...”
37513646وما تأتيهم من آية من آيات ربهم إلا كانوا عنها معرضين
Dhe, atyre nuk u vinte asnjë argument nga argumentet e Zotit të tyre, e që ata të mos shmangeshin nga ato.
37523647وإذا قيل لهم أنفقوا مما رزقكم الله قال الذين كفروا للذين آمنوا أنطعم من لو يشاء الله أطعمه إن أنتم إلا في ضلال مبين
E, kur atyre ju thuhet: “Jepni nga ato me të cilat Perëndia u ka furnizuar juve”, - e atëherë, mohuesit u thonë besimtarëve: “Vallë, a ne t’i ushqejmë ata, të cilët do t’i ushqente Perëndia – po të donte? Me të vërtetë, ju jeni në humbje të qartë!”
37533648ويقولون متى هذا الوعد إن كنتم صادقين
Dhe, ata (mohusit) thonë: “Kur do të realizohet ky premtim, nëse thoni të vërtetën?”
37543649ما ينظرون إلا صيحة واحدة تأخذهم وهم يخصمون
Ata presin vetëm një zë të tmerrshëm, që do t’i kaplojë duke u grindur njëri me tjetrin,
37553650فلا يستطيعون توصية ولا إلى أهلهم يرجعون
E, ata nuk do të mund t’i kryejnë porositë e as të kthehen te familja e tyre.


0 ... 364.5 365.5 366.5 367.5 368.5 369.5 370.5 371.5 372.5 373.5 375.5 376.5 377.5 378.5 379.5 380.5 381.5 382.5 383.5 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

410898413601553235242931476476848062463