بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
29442612قال رب إني أخاف أن يكذبون
(Musai) tha: “O Zoti im, unë kam frikë se do të më konsiderojnë gënjeshtar,
29452613ويضيق صدري ولا ينطلق لساني فأرسل إلى هارون
e zemra po më ngushtohet, dhe gjuha nuk po më zhvillohet, andaj, dërgoja pejgamberllëkun edhe Harunit!
29462614ولهم علي ذنب فأخاف أن يقتلون
Unë jam edhe përgjegjës ndaj tyre për një gabim (mbytjen e një Kopti), andaj kam frikë se do të më vrasin.
29472615قال كلا فاذهبا بآياتنا إنا معكم مستمعون
(Perëndia) tha: “Kurrsesi! (Nuk do të vrasin, por) shkoni që të dy me argumentet Tona. Me të vërtetë, Na jemi me ju dhe dëgjojmë.
29482616فأتيا فرعون فقولا إنا رسول رب العالمين
Shkoni te Faraoni dhe i thoni: “Na jemi pejgamberët e Zotit të botërave,
29492617أن أرسل معنا بني إسرائيل
lejoni bijtë e Israelit që të vijnë me ne!”
29502618قال ألم نربك فينا وليدا ولبثت فينا من عمرك سنين
(Faraoni) tha: “Vallë, a nuk të kemi rritur ne – në mesin tonë si fëmijë? Dhe, ke qëndruar në mesin tonë shumë vjet të jetës tënde –
29512619وفعلت فعلتك التي فعلت وأنت من الكافرين
dhe, ke punuar atë veprën (e keqe) tënde, të cilën e ke punuar, e ti madje – je edhe jomirënjohës?”
29522620قال فعلتها إذا وأنا من الضالين
(Musai) tha: “E kam punuar atë (vepër) kur nuk kam qenë i udhëzuar (para profetnisë),
29532621ففررت منكم لما خفتكم فوهب لي ربي حكما وجعلني من المرسلين
e kam ikur prej jush, ngase jam frikësuar prej jush, e Zoti im më dhuroi mençurinë dhe më bëri pejgamber.


0 ... 284.3 285.3 286.3 287.3 288.3 289.3 290.3 291.3 292.3 293.3 295.3 296.3 297.3 298.3 299.3 300.3 301.3 302.3 303.3 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

2080439523063499361555416145300155863869