بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
27342361أولئك يسارعون في الخيرات وهم لها سابقون
Të tillët janë duke nxituar drejt të mirave dhe të parët do t’i arrijnë ato.
27352362ولا نكلف نفسا إلا وسعها ولدينا كتاب ينطق بالحق وهم لا يظلمون
Ne nuk e obligojmë asnjë njeri përtej mundësive të tij dhe te Ne është libri (i shënive) që shënon saktësisht (veprat) dhe atyre nuk u bëhet padrejtë.
27362363بل قلوبهم في غمرة من هذا ولهم أعمال من دون ذلك هم لها عاملون
Por zemrat e tyre (mohuasve) janë të verbëruara nga ky (libër), e përveç kësaj, ata vazhdojnë të bëjnë vepra të këqia.
27372364حتى إذا أخذنا مترفيهم بالعذاب إذا هم يجأرون
Ndërkaq, kur t’i kapim me dënim ata qëë kanë çuar jetë të shfrenuar, atëherë ata me britmë bëjnë lutje (duke kërkuar mdihmë).
27382365لا تجأروا اليوم إنكم منا لا تنصرون
Mos e ngritni zërin tash, se ju nuk e keni ndihmën Tonë!
27392366قد كانت آياتي تتلى عليكم فكنتم على أعقابكم تنكصون
Sepse, juve u lexoheshin ajatet e Mia, e ju zbrapseshit.
27402367مستكبرين به سامرا تهجرون
Si arogant ndaj tij (ndaj Kur’anit, ose ndaj Qabës), e me fyerje kundër tij natën bisedoshit.
27412368أفلم يدبروا القول أم جاءهم ما لم يأت آباءهم الأولين
A nuk menduan ata thellë fjalën (Kur’anin), apo mos u erdhi atyre diçka, që të parëve të tyre të lashtë nuk u pat ardhur,
27422369أم لم يعرفوا رسولهم فهم له منكرون
apo mos nuk e nnjohin të dërguarin e vet (Muhammedin), prandaj ata e refuzojnë atë?
27432370أم يقولون به جنة بل جاءهم بالحق وأكثرهم للحق كارهون
Apo mos thanë për të se është i çmendur? Jo, por ai ka ardhur me të vërtetën, e shumica e tyre e urren të vërteën.


0 ... 263.3 264.3 265.3 266.3 267.3 268.3 269.3 270.3 271.3 272.3 274.3 275.3 276.3 277.3 278.3 279.3 280.3 281.3 282.3 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

88138360773384116520284955603258221999