بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
2679236إلا على أزواجهم أو ما ملكت أيمانهم فإنهم غير ملومين
përpos (në martesë) me gratë e tyre ose me skllavëreshat e tyre, (për këto) ata nuk janë të qortuar.
2680237فمن ابتغى وراء ذلك فأولئك هم العادون
E, kush kërkon (kënaqësi) përpos këtyre, të atillët – me të vërtetë, janë kundërvajtës.
2681238والذين هم لأماناتهم وعهدهم راعون
(Të shpëtuar janë) edhe ata, që i ruajnë amanetet dhe obligimet (e marra përsipër),
2682239والذين هم على صلواتهم يحافظون
dhe ata që e ruajnë namazin e tyre, (prej mungesave),
26832310أولئك هم الوارثون
ata janë trashëgimtarë të denjë,
26842311الذين يرثون الفردوس هم فيها خالدون
të cilët, do ta trashëgojnë (xhennetin) Firdeusin. Ata, do të banojnë përherë në të.
26852312ولقد خلقنا الإنسان من سلالة من طين
Me të vërtetë, Na e kemi krijuar njeriun praj baltës (thelbit të tokës),
26862313ثم جعلناه نطفة في قرار مكين
e pastaj, si pikë – fare të vendosur në vend të sigurt
26872314ثم خلقنا النطفة علقة فخلقنا العلقة مضغة فخلقنا المضغة عظاما فكسونا العظام لحما ثم أنشأناه خلقا آخر فتبارك الله أحسن الخالقين
e mandej, pikën e farës e kemi bërë gjak (të droçkuar), e pastaj e kemi bërë copëz mishi; mandej, atë copëz mishi e kemi shndërruar në eshtra, e eshtrat i kemi veshur me mish dhe pastaj kemi krijuar krijesë tjetër. Qoftë lartësuar Perëndia, krijuesi më i përsosur!
26882315ثم إنكم بعد ذلك لميتون
Mandej, pas kësaj ju do të vdisni,


0 ... 257.8 258.8 259.8 260.8 261.8 262.8 263.8 264.8 265.8 266.8 268.8 269.8 270.8 271.8 272.8 273.8 274.8 275.8 276.8 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

8792183516919453335116435585659925712