بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
26722277يا أيها الذين آمنوا اركعوا واسجدوا واعبدوا ربكم وافعلوا الخير لعلكم تفلحون
O besimtarë, kryene faljen dhe përuluni e adhuroni Zotin tuaj dhe bëni vepra të mira, ndoshta do të shpëtoni.
26732278وجاهدوا في الله حق جهاده هو اجتباكم وما جعل عليكم في الدين من حرج ملة أبيكم إبراهيم هو سماكم المسلمين من قبل وفي هذا ليكون الرسول شهيدا عليكم وتكونوا شهداء على الناس فأقيموا الصلاة وآتوا الزكاة واعتصموا بالله هو مولاكم فنعم المولى ونعم النصير
Dhe luftoni për hirë të All-llahut ashtu si duhet të luftoni! Ai juve ju ka zgjedhur dhe në fe nuk ju ka caktuar asgjë të rëndë, në fenë e të parit tuaj Ibrahimit. Juve që moti ju ka quajtur muslimanë por edhe në këtë (Kur’an). Profeti le të jetë dëshmitar i juaj e ju t’u bëheni dëshmitarë njerëzve të tjerë. Prandaj kryeni faljen dhe jepni zeqatin deh lidhuni bindshëm te All-llahu; ai është zotëri i juaj, dhe sa zotëri e ndihmës i mirë është!
2674231بسم الله الرحمن الرحيم قد أفلح المؤمنون
Besimtarët kanë shpëtuar!
2675232الذين هم في صلاتهم خاشعون
Ata të cilët namazin e tyre e bëjnë me respekt-frikë.
2676233والذين هم عن اللغو معرضون
Ata të cilët u shmangen fjalëve të kota,
2677234والذين هم للزكاة فاعلون
Ata të cilët e japin zeqatin,
2678235والذين هم لفروجهم حافظون
Ata të cilët e ruajnë nderin e tyre.
2679236إلا على أزواجهم أو ما ملكت أيمانهم فإنهم غير ملومين
Vetëm për gratë e veta ose për qolet e tyre. Ata me siguri janë ët paqortueshëm.
2680237فمن ابتغى وراء ذلك فأولئك هم العادون
Kush kërkon përtej asaj, po ata janë që e teprojnë,
2681238والذين هم لأماناتهم وعهدهم راعون
Edhe ata të cilët kanë kujdes në sendet që u janë besuar dhe në fjalën e dhënë.


0 ... 257.1 258.1 259.1 260.1 261.1 262.1 263.1 264.1 265.1 266.1 268.1 269.1 270.1 271.1 272.1 273.1 274.1 275.1 276.1 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

26903955355537701882316159123998171660