بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
25292146ولئن مستهم نفحة من عذاب ربك ليقولن يا ويلنا إنا كنا ظالمين
Sikur ata t’i prekte vetëm puhia e dënimit të Zotit tënd, me siguri do të thërrisnin: “Të mjerët ne, me të vërtetë ne vetvetes i kemi bërë padrejtësi”.
25302147ونضع الموازين القسط ليوم القيامة فلا تظلم نفس شيئا وإن كان مثقال حبة من خردل أتينا بها وكفى بنا حاسبين
Ne në ditën e gjykimit do të vendosim peshojë të drejtë dhe askujt nuk do t’i bëhet padrejtësi; nëse diçka peshon vetëm sa grima, Ne atë do ta shpërblejmë, dhe mjafton që ta llogarisim vetëm Ne.
25312148ولقد آتينا موسى وهارون الفرقان وضياء وذكرا للمتقين
Ne i kemi dhënë Musaut dhe Harunit Furkanin dritë dhe mësim për ata që i shmangen mëkatit.
25322149الذين يخشون ربهم بالغيب وهم من الساعة مشفقون
Për ata që i përkulen Zotit të tyre edhe atëherë kur nuk i sheh askush, dhe që frikësohen nga momenti i ringjalljes.
25332150وهذا ذكر مبارك أنزلناه أفأنتم له منكرون
Por edhe ky është mësim i bekuar që e kemi shpallur, a ju ta mohoni?
25342151ولقد آتينا إبراهيم رشده من قبل وكنا به عالمين
Ne qysh më hert Ibrahimit i kemi dhënë urtësi dhe e kemi njohur shumë mirë.
25352152إذ قال لأبيه وقومه ما هذه التماثيل التي أنتم لها عاكفون
Kur i tha babës së vet dhe popullit të vet: “Ç’janë këta idhuj të cilëve u faleni?”
25362153قالوا وجدنا آباءنا لها عابدين
Ata iu përgjigjën: “Edhe të parët tanë, i kemi mbërri, u faleshin këtyre”
25372154قال لقد كنتم أنتم وآباؤكم في ضلال مبين
“Edhe ju si edhe të parët tuaj keni qenë haptazi të humbur” – u tha.
25382155قالوا أجئتنا بالحق أم أنت من اللاعبين
“Jo, - tha, - Zoti i juaj është Zot i qiejve dhe i tokës, ata Ai i ka krijuar; këtë unë do t’ua dëshmoj.


0 ... 242.8 243.8 244.8 245.8 246.8 247.8 248.8 249.8 250.8 251.8 253.8 254.8 255.8 256.8 257.8 258.8 259.8 260.8 261.8 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.01 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

32075557310599230032402491919268182783