بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
23471997فإنما يسرناه بلسانك لتبشر به المتقين وتنذر به قوما لدا
Na, me të vërtetë, e kemi bërë atë (Kur’anin) të lehtë, në gjuhën tënde, që me të, t’i sihariqosh besimtarët, dhe me të, t’i paralajmërosh njerëzit, armiqët e përbetuar.
23481998وكم أهلكنا قبلهم من قرن هل تحس منهم من أحد أو تسمع لهم ركزا
Sa e sa brezni kemi shkatërruar Ne para tyre. Vallë, a po sheh ndonjë prej tyre, dhe a po dëgjon përshpëritjen më të vogël të tyre?
2349201بسم الله الرحمن الرحيم طه
Tá, Hâ.
2350202ما أنزلنا عليك القرآن لتشقى
Na, nuk ta kemi shpallur ty Kur’anin për të munduar,
2351203إلا تذكرة لمن يخشى
por, që të jetë këshillë për atë që druan,
2352204تنزيلا ممن خلق الأرض والسماوات العلى
ai është i shpallur – nga Krijuesi i Tokës dhe i qiejve të lartë,
2353205الرحمن على العرش استوى
Bamirësi i Gjithmbarshëm (Perëndia), që sundon Arshin, (si i takon Madhërisë së Tij).
2354206له ما في السماوات وما في الأرض وما بينهما وما تحت الثرى
Atij i përket ç’ka në qiej dhe ç’ka në Tokë dhe ç’ka në mes tyre dhe gjithçka gjendet në tokë!
2355207وإن تجهر بالقول فإنه يعلم السر وأخفى
E, nëse ti flet me zë (të lartë), Ai, me të vërtetë, di fshehtësinë dhe atë që ti vetëm mendon!
2356208الله لا إله إلا هو له الأسماء الحسنى
Perëndia është (Një), s’ka zot tjetër përveç Tij. Ai ka emrat më të bukur”.


0 ... 224.6 225.6 226.6 227.6 228.6 229.6 230.6 231.6 232.6 233.6 235.6 236.6 237.6 238.6 239.6 240.6 241.6 242.6 243.6 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

6096765383894157758074266142252256