بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
22741924فناداها من تحتها ألا تحزني قد جعل ربك تحتك سريا
Dhe ai (engjulli) më poshtë se ajo: e thirri” Mos u pikëllo, Zoti yt ka bërë që nën ty të rrjedh një prrockë,
22751925وهزي إليك بجذع النخلة تساقط عليك رطبا جنيا
Shkunde trupin e hurmës se për ty kanë për të rënë hurme të freskëta.
22761926فكلي واشربي وقري عينا فإما ترين من البشر أحدا فقولي إني نذرت للرحمن صوما فلن أكلم اليوم إنسيا
Andaj ha, pi dhe qetësohu! E nëse sheh ndonjë njeri, ti thuaj: “Unë i kamë dhënë besë të Gjithmëshirshmit se do të agjëroj (hesht) dhe sot me asnjë nuk po flas”.
22771927فأتت به قومها تحمله قالوا يا مريم لقد جئت شيئا فريا
dhe e solli atë te familja e vet, duke e bartur. “Oj Merjeme, - i thanë, - ke bërë një punë të urrejtur!
22781928يا أخت هارون ما كان أبوك امرأ سوء وما كانت أمك بغيا
Ori ti, motra e Harunit, babanë nuk e ke pasur të mbrapsht e as nëna jote nuk ka qenë e shfrenuar”.
22791929فأشارت إليه قالوا كيف نكلم من كان في المهد صبيا
Por ajo ua tregoi atë me shenjë. “Si të flasim me fëmijë në djep – i thanë ata”.
22801930قال إني عبد الله آتاني الكتاب وجعلني نبيا
Unë jam rob i All-llahut, tha ai, mua më ka dhën Librin dhe më ka bërë profet.
22811931وجعلني مباركا أين ما كنت وأوصاني بالصلاة والزكاة ما دمت حيا
Dhe më ka bërë të bekuar dhe më ka porositur që sa të jem gjallë të kryej faljen kudo qoftë dhe të japë zeqatin.
22821932وبرا بوالدتي ولم يجعلني جبارا شقيا
Edhe të jem i mirë ndaj nënës sime, e nuk do të më lejojë të jem i ashpër dhe i pasjellshëm.
22831933والسلام علي يوم ولدت ويوم أموت ويوم أبعث حيا
Paqa e shpëtimi janë me mua ditën kur kam le dhe diëtn kur do të vdes, por edhe atë ditë kur do të ringjallëm rishtas”.


0 ... 217.3 218.3 219.3 220.3 221.3 222.3 223.3 224.3 225.3 226.3 228.3 229.3 230.3 231.3 232.3 233.3 234.3 235.3 236.3 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

1311361034094989167336933907123126782