بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
22741924فناداها من تحتها ألا تحزني قد جعل ربك تحتك سريا
E prej së poshtmi atë e thirri (Xhibrili): “Mos u brengos, Zoti yt bëri pranë teje një përrockë (uji)”.
22751925وهزي إليك بجذع النخلة تساقط عليك رطبا جنيا
E ti shkunde trupin e hurmës se do të bijnë ty hurma të freskëta.
22761926فكلي واشربي وقري عينا فإما ترين من البشر أحدا فقولي إني نذرت للرحمن صوما فلن أكلم اليوم إنسيا
Ti pra, ha pi e qetësou, dhe nëse sheh ndonjë prej njerëzve thuaj: “Unë ka vendsur heshtje për hir të Gjitëhmëshirshmit, andaj asnjë njeriu sot nuk i flas!”
22771927فأتت به قومها تحمله قالوا يا مريم لقد جئت شيئا فريا
Dhe duke e bartur ngryk shkoj me të te të afërmit e vet ata i thanë: “Oj Merjeme, ke bërë një punë shumë tëkeqe!”
22781928يا أخت هارون ما كان أبوك امرأ سوء وما كانت أمك بغيا
Oj motra e Harunit, babai yt nuk ishte njeri i prishur e as nëna jote nuk ka qenë e pamoralshme!
22791929فأشارت إليه قالوا كيف نكلم من كان في المهد صبيا
Atëherë ajo u dha shenjë kah (Isai). Ata thanë: “Si t’i flasim atij që ëshë foshnjë në djep?”
22801930قال إني عبد الله آتاني الكتاب وجعلني نبيا
Ai (Isai) tha: “Unë jam rob i All-llahut, mua më ka dhënë (ka caktuar të më japë) librin dhe më ka bërë Pejgamber.
22811931وجعلني مباركا أين ما كنت وأوصاني بالصلاة والزكاة ما دمت حيا
Më ka bërë dobiprurës kudo që të jem dhe më ka porositur me namaz (falje) e zeqatë për sa të jemë gjallë!
22821932وبرا بوالدتي ولم يجعلني جبارا شقيا
Më ka bërë të mirësjellshëm ndaj nënës sime, e nuk më ka bërë kryelartë as të padëgjueshëm!
22831933والسلام علي يوم ولدت ويوم أموت ويوم أبعث حيا
Selami (shpëtim prej All-llahut) është me mua ditën kur u linda, ditën kur të vdes dhe ditën kur të dal (prej varrit) i gjallë!”


0 ... 217.3 218.3 219.3 220.3 221.3 222.3 223.3 224.3 225.3 226.3 228.3 229.3 230.3 231.3 232.3 233.3 234.3 235.3 236.3 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.01 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

1110409240622679200450733453315754274311