بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
22671917فاتخذت من دونهم حجابا فأرسلنا إليها روحنا فتمثل لها بشرا سويا
Dhe u fsheh prej tyre, por Ne dërguam te ajo Xhebrailin dhe ai iu paraqit asaj si njeri i përsosur.
22681918قالت إني أعوذ بالرحمن منك إن كنت تقيا
“Unë mbështetem te i Gjithmëshirshmi prej teje, - tha ajo, - nëse i frkësohesh atij”.
22691919قال إنما أنا رسول ربك لأهب لك غلاما زكيا
“E unë jam – i tha ky – i deleguar i Zotit tënd, të të dhurojë një djalosh intelegjent”
22701920قالت أنى يكون لي غلام ولم يمسسني بشر ولم أك بغيا
“Si do të kem unë fëmijë – tha ajo – kur nuk më ka prekur asnjë mashkull dhe unë kam qenë e shfrenuar”.
22711921قال كذلك قال ربك هو علي هين ولنجعله آية للناس ورحمة منا وكان أمرا مقضيا
“Ashtu! – i tha, - Zoti yt ka thënë: “Ajo është e lehtë për mua, dhe ta bëjmë atë argument për njerëzit dhe mëshirë nga ana jonë. Kjo është punë e kryer”.
22721922فحملته فانتبذت به مكانا قصيا
Ajo, pra mbeti me barrë dhe u shmang në një vend të largët.
22731923فأجاءها المخاض إلى جذع النخلة قالت يا ليتني مت قبل هذا وكنت نسيا منسيا
Dhe dhembjet e lindjes e shtrënguan të shkojë te një trup hurme. “Ku ta kisha atë fat, - tha ajo, - e të kisha vdekur qysh moti dhe të isha harrua krejtësisht!”
22741924فناداها من تحتها ألا تحزني قد جعل ربك تحتك سريا
Dhe ai (engjulli) më poshtë se ajo: e thirri” Mos u pikëllo, Zoti yt ka bërë që nën ty të rrjedh një prrockë,
22751925وهزي إليك بجذع النخلة تساقط عليك رطبا جنيا
Shkunde trupin e hurmës se për ty kanë për të rënë hurme të freskëta.
22761926فكلي واشربي وقري عينا فإما ترين من البشر أحدا فقولي إني نذرت للرحمن صوما فلن أكلم اليوم إنسيا
Andaj ha, pi dhe qetësohu! E nëse sheh ndonjë njeri, ti thuaj: “Unë i kamë dhënë besë të Gjithmëshirshmit se do të agjëroj (hesht) dhe sot me asnjë nuk po flas”.


0 ... 216.6 217.6 218.6 219.6 220.6 221.6 222.6 223.6 224.6 225.6 227.6 228.6 229.6 230.6 231.6 232.6 233.6 234.6 235.6 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

56135839597297035154155435536334795072