بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
18261524ولقد علمنا المستقدمين منكم ولقد علمنا المستأخرين
dhe vetëm Na dimë për ata që kanë qenë para jush, dhe vetëm Na dimë për ata që do të vijnë pas jush,
18271525وإن ربك هو يحشرهم إنه حكيم عليم
dhe, me të vërtetë, Zoti yt, do t’i tubojë; Ai, me të vërtetë, është i Plotëdijshëm dhe i Gjithëdijshëm.
18281526ولقد خلقنا الإنسان من صلصال من حمإ مسنون
Na kemi krijuar njeriun prej një balte të fortë – të zezë, së cilës i është dhënë forma,
18291527والجان خلقناه من قبل من نار السموم
kurse xhindet i kemi krijuar që më parë nga zjarri i flakët.
18301528وإذ قال ربك للملائكة إني خالق بشرا من صلصال من حمإ مسنون
(Kujtoje) kur Zoti yt u tha engjëjve: “Unë do ta krijojë njeriun nga balta e zezë e fortë, e ndryshueshme (e figuruar),
18311529فإذا سويته ونفخت فيه من روحي فقعوا له ساجدين
e kur t’ia jap formën dhe i jap shpirtin (e bëhet i gjallë), ju bëni sexhde atij!”
18321530فسجد الملائكة كلهم أجمعون
Të gjithë engjëjt, bashkarisht, i bën sexhde atij,
18331531إلا إبليس أبى أن يكون مع الساجدين
përveç Iblisit. Ai refuzoi t’u bashkohet atyre që bënin sexhde.
18341532قال يا إبليس ما لك ألا تكون مع الساجدين
(Perëndia) tha: “O Iblis, ç’pate ti që nuk u bëre me ata që bënë sexhde?”
18351533قال لم أكن لأسجد لبشر خلقته من صلصال من حمإ مسنون
(Iblisi) tha: “Nuk jam unë ai që t’i bëjë sexhde një njeriu të cilin Ti e ke krijuar nga balta e zezë, e fortë, e ndryshueshme (e figuruar), së cilës i është dhënë forma.


0 ... 172.5 173.5 174.5 175.5 176.5 177.5 178.5 179.5 180.5 181.5 183.5 184.5 185.5 186.5 187.5 188.5 189.5 190.5 191.5 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

139341972566478318901448244571533745433