بسم الله الرحمن الرحيم

نتائج البحث: 6236
ترتيب الآيةرقم السورةرقم الآيةالاية
18211519والأرض مددناها وألقينا فيها رواسي وأنبتنا فيها من كل شيء موزون
E tokën e kemi shtruar dhe në të kemi vuar kodra dhe kemi bërë që në të të mbijnë bimë të caktuara të të gjitha llojeve.
18221520وجعلنا لكم فيها معايش ومن لستم له برازقين
Dhe Ne ju krijuam juve në te jetesën (mjetet për jetë) e edhe tyre për të cilët ju nuk jeni furnizues.
18231521وإن من شيء إلا عندنا خزائنه وما ننزله إلا بقدر معلوم
E nuk ka asnjë send që të mos ta ketë burimin te Ne, po Ne, nuk e japim atë ndryshe vetëm sipas një mse të caktuar (të nevojshme).
18241522وأرسلنا الرياح لواقح فأنزلنا من السماء ماء فأسقيناكموه وما أنتم له بخازنين
Ne i lëshojmë erërat mbarësuese, e nga qielli (retë) lëshojnë shi dhe atë ju japim ta pini, e ju nuk mund ta ruani atë.
18251523وإنا لنحن نحيي ونميت ونحن الوارثون
Ne, vërtetjemi që japim jetë e vdekje dhe Ne jemi trashëgues (të qiejve e tokës).
18261524ولقد علمنا المستقدمين منكم ولقد علمنا المستأخرين
S’ka dyshim se Ne e dimë për ata që ishin para jush dhe edhe për ata që vijnë pas.
18271525وإن ربك هو يحشرهم إنه حكيم عليم
E Zoti yt është Ai që i tubon të gjithë ata (të kaluarit e të ardhëshmit), vërtet Ai është shumë i urtë, shumë i dijshëm.
18281526ولقد خلقنا الإنسان من صلصال من حمإ مسنون
Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, të zi e të prihsur (me erë të keqe)? (të formuar-të trajtuar-mesnun).
18291527والجان خلقناه من قبل من نار السموم
E xhinët i krijuam më parë nga zjarri, nga flaka e fortë.
18301528وإذ قال ربك للملائكة إني خالق بشرا من صلصال من حمإ مسنون
Dhe (përkujto) kur Zoti yt engjëjve u tha: “Unë po krijoi njeriun nga balta e tharë, e zezë e me erë.


0 ... 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 183 184 185 186 187 188 189 190 191 ... 623

إنتاج هذه المادة أخد: 0.02 ثانية


المغرب.كووم © ٢٠٠٩ - ١٤٣٠ © الحـمـد لله الـذي سـخـر لـنا هـذا :: وقف لله تعالى وصدقة جارية

3157221430395626391858282021399053863906